more_horiz
Gospodarka

Są przyszłością transportu. W Seulu kursuje pierwszy autonomiczny autobus

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2022 12:14
W stolicy Korei Południowej, Seulu, zaczął kursować pierwszy autobus sterowany autonomicznie przy pomocy kamer i radarów - poinformowała w agencja AFP. Według jego twórców takie pojazdy są przyszłością transportu.
Autonomiczne autobusy będą początkowo kursowały na mierzącej 3,4 km trasie w centrum Seulu.
Autonomiczne autobusy będą początkowo kursowały na mierzącej 3,4 km trasie w centrum Seulu.Foto: Shutterstock/sayan uranan

Autonomiczny autobus nie przypomina zwyczajnego pojazdu komunikacji miejskiej. Ma zaokrąglone krawędzie i duże okna, dzięki czemu "wygląda bardziej jak zabawka niż przełomowy środek transportu" - ocenia AFP.

Wygląda jak Lego

"To jest przyszłość" - powiedział tej agencji Dzeong Seong Giun, szef działu pojazdów autonomicznych w należącym do koncernu Hyundai startupie 42 Dot, który opracował nowy autobus. Jego zdaniem pojazd wygląda trochę "jak Lego", ponieważ został złożony z elementów, co ma na celu zmniejszenie kosztów produkcji.

Według firmy autobus jest w stanie poruszać się autonomicznie przy użyciu 12 kamer i sześciu czujników radarowych, które obserwują sygnalizację świetlną oraz ruch innych pojazdów i pieszych. Ze względów bezpieczeństwa jazdę nadzoruje jednak kierowca, który zgodnie z umową z władzami Seulu przejmuje kontrolę na ruchliwym odcinku trasy - podała agencja UPI.

Przenosiny do przyszłości

Autonomiczne autobusy będą początkowo kursowały na mierzącej 3,4 km trasie w centrum Seulu, której pokonanie zajmuje około 20 minut. Pasażerowie mogą wsiadać i wysiadać na dwóch wyznaczonych przystankach.

Czytaj także:

- Czuję się, jakbym wskoczył do wehikułu czasu i przeniósł się do przyszłości - powiedział AFP 68-letni Kim Ji He Ran po przejażdżce nowym autobusem.

IAR/PAP, akg