more_horiz
Gospodarka

"Trwa złota era eksploracji kosmosu i nie może w niej zabraknąć Polaków". Szef NASA z wizytą w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2023 15:55
Szef NASA Bill Nelson odwiedził Polską Agencję Kosmiczną. Spotkanie poświęcone było zacieśnieniu współpracy oraz rozmowach o udziale Polski w kolejnych projektach amerykańskich. W delegacji uczestniczył również Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.
Szef NASA Bill Nelson i prezes POLSA profesor Grzegorz Wrochna
Szef NASA Bill Nelson i prezes POLSA profesor Grzegorz WrochnaFoto: twitter/USAmbPoland

Prezes POLSA profesor Grzegorz Wrochna ocenił, że to wielski zaszczyt, iż szef amerykańskiej agencji kosmicznej, a zarazem astronauta odwiedził nasz kraj. - Chciałbym, by Polska nie była biernym obserwatorem działań NASA, ale włączała się w nie znacznie aktywniej niż do tej pory. Ta wizyta to ważny krok w tym kierunku - powiedział podczas powitania delegacji amerykańskiej w warszawskim biurze Agencji.

Udział Polski w amerykańskich projektach

Spotkanie poświęcone było przede wszystkim zacieśnieniu współpracy oraz rozmowach o udziale Polski w kolejnych projektach amerykańskich. Dziękując Polskiej Agencji Kosmicznej za dotychczasową aktywność, szef NASA podkreślił, że trwa złota era eksploracji kosmosu i nie może w niej zabraknąć Polaków. 

Zaznaczył także, że kierunki rozwoju POLSA i polskiego sektora kosmicznego wpisują się w plany NASA, dlatego wspólne projekty są tylko kwestią czasu.

Polskie urzdzenia w kosmosie

Polska od lat bierze czynny udział w misjach amerykańskiej agencji kosmicznej. Jednym z przykładów jest wykorzystanie rodzimej produkcji instrumentów na pokładzie łazika Mars Curiosity NASA czy ARTEMIS 1, w którym na pokładzie kapsuły Orion znajdowały m.in. się czujniki radiacji zaprojektowane w Instytucie Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk. Z kolei na 2025 rok planowana jest misja Interstellar Mapping and Acceleration Probe, również z udziałem polskiego instrumentu - Global Solar Wind Structure, który został zaprojektowany i zbudowany w Centrum Badań Kosmicznych PAN. Fotometr będzie badał wpływ wiatru słonecznego na gaz wodorowy znajdujący się w heliosferze.

Czytaj także:

Jednym z punktów wizyty było również spotkanie delegacji amerykańskiej ze studentami polskich uczelni technicznych - uczestników międzynarodowych zawodów European Rover Challenge, którzy zaprezentowali wielokrotnie nagradzane łaziki planetarne i konstrukcje rakietowe oraz przedstawicielami polskiego sektora kosmicznego, którzy zaprezentowali swoje produkty i usługi.

Wizyta Billa Nelsona w Polsce potrwa do jutra, a jej ostatnim punktem będzie spotkanie z młodzieżą w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

IAR/PR24/akg

REKLAMA