more_horiz
Gospodarka

O sztucznej inteligencji w bankowości na Krynica Forum

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2023 17:00
Sztuczna inteligencja pojawia się w wielu dziedzinach – od sklepów internetowych poprzez infolinie, czy sztukę. Bankowość, jako jedna z najbardziej scyfryzowanych gałęzi gospodarki, nie jest tu wyjątkiem. Wykorzystanie AI w służbie klientom było jednym z tematów podczas krynickiego forum.
Krynica Forum to międzynarodowe wydarzenie łączące biznes, politykę i środowisko akademickie
Krynica Forum to międzynarodowe wydarzenie łączące biznes, politykę i środowisko akademickieFoto: Mat. promocyjne Banku Pekao S.A.

Eksperci w panelu pt. „Od okienka do bota. Obsługa klienta i komunikacja z konsumentem w dobie AI” zastanawiali się m.in. jak chatboty mogą pomóc oszczędzić czas i wpłynąć na lepszą efektywność w komunikacji na linii klienci-bank.

„W bankowości boty służą do maksymalizowania kontaktów z klientem. Jednak klienci nadal chcą przychodzić do okienka, co jest zrozumiałe na poziomie psychologicznym i socjologicznym” – mówił Wojciech Werochowski, wiceprezes zarządu Banku Pekao S.A. nadzorujący Pion Bankowości Detalicznej.

„Technologia ta używana jest tam, gdzie zwiększa się szanse na usuwanie kolejek, pozwala na obniżenie kosztów. Jednak sednem w bankowości wciąż jest człowiek ze swoją empatią” – kontynuował.

Wojciech Werochowski przyznał też, że rynek jest zachwycony sztuczną inteligencją, ale ta niebawem spowszednieje. Przypomniał również, że boty nie wyparły ludzi na rynku bankowym.

Podobnego zdania byli inni uczestnicy Forum Krynica. Maciej Brzozowski, wiceprezes zarządu PKO BP stwierdził, że klienci nadal będą wybierać kontakt z człowiekiem. Z kolei prezes zarządu Alior Leasing przyznał, że choć technologia jest bardziej dostępna dla młodych ludzi, to i oni nie przestawią się wyłącznie na interakcję z botami. W dyskusji uczestniczyli również prof. Katarzyna Sanak-Kosmowska z UEK i Maciej Grela, specjalista ds. optymalizacji narzędzi i procesów bankowych  w Krakowskim Banku Spółdzielczym.

Krynica Forum to międzynarodowe wydarzenie łączące biznes, politykę i środowisko akademickie. Podczas tegorocznej edycji, w dniach 13-15 września, poruszane były kluczowe tematy z punktu widzenia nowej architektury bezpieczeństwa państwa i nowych technologii.


Artykuł sponsorowany / Bank Pekao S.A.