Jak przedsiębiorcy mogą pozbyć się długów wobec ZUS
Abolicja to rozwiązanie dla drobnych przedsiębiorców, którzy mieli kiedyś problemy z zapłatą składek na ubezpieczenia. Teraz można te stare długi umorzyć. Umorzenie należności na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wypadkowe za osoby obowiązkowo podlegające tym ubezpieczeniom z tytułu prowadzonej działalności skutkuje umorzeniem nieopłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne i Fundusz Pracy, za ten sam okres.
2014-09-16, 06:50
Posłuchaj
‒ Z abolicji mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. prowadzili działalność gospodarczą. Abolicja dotyczy składek, które byli oni zobowiązani płacić za siebie ‒ wyjaśnia Marcin Kamionek, z wydziału pomocy w spłacie należności w centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. A nie za pracowników.
Kogo dotyczy abolicja
Ustawa abolicyjna dotyczy osób, które w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. podlegały obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu oraz wypadkowemu, z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności, tj.:
- osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych,
- twórców lub artystów,
- osób prowadzących działalność w zakresie wolnego zawodu,
- wspólników jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółek jawnych, komandytowych lub partnerskich.
Które składki podlegają umorzeniu
Ustawa przewiduje umorzenie:
- składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wypadkowe, za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. za osoby obowiązkowo podlegające tym ubezpieczeniom z tytułu prowadzonej działalności pozarolniczej,
- odsetek za zwłokę od w/w składek,
- opłaty prolongacyjnej, kosztów upomnienia, opłaty dodatkowej, a także kosztów egzekucyjnych naliczonych przez dyrektora oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, naczelnika urzędu skarbowego lub komornika sądowego.
Umorzenie powyższych należności skutkuje jednocześnie umorzeniem składek na ubezpieczenie zdrowotne i na Fundusz Pracy za ten sam okres oraz należnych od nich odsetek za zwłokę, opłaty prolongacyjnej, kosztów upomnienia, opłaty dodatkowej, a także kosztów egzekucyjnych naliczonych przez dyrektora oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, naczelnika urzędu skarbowego lub komornika sądowego.
REKLAMA
W jakiej formie i gdzie należy złożyć wniosek o umorzenie zaległości
‒ Wniosek jest bardzo prosty, i jest dostępny zarówno w Internecie, jak i na każdej sali obsługi klientów ZUS. Można go też własnoręcznie napisać, wpisując jakiego okresu ma dotyczyć to umorzenie ‒ wyjaśnia Marcin Kamionek z ZUS.
Wniosek o umorzenie należności z tytułu składek można złożyć:
- osobiście, w formie pisemnej, w dowolnej terenowej jednostce organizacyjnej ZUS,
- za pośrednictwem poczty.
W tym celu można wykorzystać wniosek znajdujący się na stronie internetowej ZUS: http://zus.pl/pliki/formularze/fill&print/wniosek_dłuznika_o_umorzenie_abolicja.pdf. Wniosek można wypełnić oraz wydrukować i po podpisaniu przesłać lub osobiście złożyć w terenowej jednostce Zakładu.
Z wnioskiem o umorzenie może również wystąpić spadkobierca lub osoba trzecia, jeżeli w zakresie tych zobowiązań Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał decyzję o ich odpowiedzialności.
REKLAMA
Ważne!
Wnioski w tej sprawie przedsiębiorcy mogą składać tylko do 15 stycznia 2015 roku.
Przedsiębiorca otrzyma decyzję Zakładu po miesiącu. W trudniejszych przypadkach ten termin może zostać wydłużony do 2 miesięcy.
Najpierw czyste konto
Umorzeniu podlegają nieopłacone składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz ‒ za okres, za który został ten dług umorzony: składki zdrowotne i na Fundusz pracy.
Jest jednak ważny warunek. Żadnych innych długów wobec Zakładu. I właśnie taką informację przedsiębiorcy znajdą w decyzji.
‒ Takim podstawowym problemem, który już teraz widzimy, jest to że przedsiębiorca ma 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się tej decyzji określającej warunki umorzenia ‒ na zapłacenie należności niepodlegających umorzeniu. Jeżeli tych należności, w ciągu tych 12 miesięcy nie ureguluje, to w tym momencie jedyną decyzja do wydania jest decyzja o odmowie umorzenia.
REKLAMA
Ale ponieważ czasu jest jeszcze trochę to przedsiębiorcy, którym raz długów nie udało się spłacić mogą złożyć wniosek ponownie.
‒ Jeżeli nawet ktoś złożył wniosek jakiś czas temu, dostał decyzje określającą warunki, ale nie udało się zapłacić w ciągu 12 miesięcy należności niepodlegających umorzeniu i jeżeli dostał tę decyzję przed 15 stycznia 2015 r., to może złożyć wniosek ponownie. Wniosek będzie rozpatrywany na tych samych zasadach, i znowu będzie miał te 12 miesięcy na opłacenie należności ‒ podkreśla ekspert z centrali ZUS.
Czy można ubiegać się o rozłożenie na raty składek niepodlegających umorzeniu
Tak, rozłożenie na raty składek niepodlegających umorzeniu będzie możliwe, jednak z wyłączeniem należności w kwocie odpowiadającej wysokości składki na ubezpieczenie emerytalne, a także składki na ubezpieczenie zdrowotne za ubezpieczonych niebędących płatnikami składek na własne ubezpieczenia, tj. np. pracowników, zleceniobiorców wraz z odsetkami za zwłokę, co oznacza, że jednym z warunków rozłożenia zadłużenia na raty jest opłacenie tych należności.
Zgodnie z ustawą abolicyjną, wyżej wymienione należności podlegają spłacie w terminie wynikającym z zawartej umowy o rozłożeniu zadłużenia na raty, o ile taka umowa zostanie zawarta w terminie 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się decyzji określającej warunki umorzenia.
REKLAMA
Konsekwencje umorzenia należności
W przypadku umorzenia składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe:
1) okres, za który składki zostały umorzone nie podlega uwzględnieniu przy ustalaniu prawa i wysokości emerytur i rent z ubezpieczeń społecznych oraz innych świadczeń, do których prawo uzależnione jest od posiadania wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego;
2) kwota umorzonych składek nie podlega wliczeniu do podstawy obliczenia emerytury, o której mowa wart. 25 ustawy wymienionej w pkt 1.
Do połowy tego roku wnioski złożyło prawie 100 tysięcy przedsiębiorców. W przypadku co czwartej osoby procedura została już całkowicie zakończona i długi zostały umorzone.
REKLAMA
Krzysztof Rzyman, mb
Podstawa prawna:
- Ustawa z 9 listopada 2012 r. o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność (Dz. U. z 2012 r., poz. 1551).
- Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2013 r., poz. 1440).
Audycja powstała przy współpracy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
REKLAMA