Delegowanie pracownika: jakie warunki trzeba spełnić do ubezpieczenia w kraju

Delegowanie pracownika, czyli wysyłanie go do pracy na teren innego państwa członkowskiego, wiąże się z określonymi warunkami, które musi spełnić zarówno pracodawca, jak i pracownik, aby pozostać ubezpieczonym w kraju swojego miejsca zamieszkania czy też tu, gdzie pracodawca ma swoją siedzibę. Warunki te są ściśle określone w przepisach o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

2014-10-13, 08:33

Delegowanie pracownika: jakie warunki trzeba spełnić do ubezpieczenia w kraju
Anna Siwiecka, naczelnik Wydziału Ubezpieczeń Osób Migrujących ZUS. Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

W przypadku delegowanego pracownika musi on mieć zawartą umowę o pracę bądź umowę zlecenia z danym przedsiębiorstwem i wykonywać tę pracę na rzecz swojego pracodawcy - tłumaczy Anna Siwiecka, naczelnik Wydziału Ubezpieczeń Osób Migrujących ZUS /Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

W przypadku pracownika musi on mieć zawartą umowę o pracę bądź umowę zlecenia z danym przedsiębiorstwem i wykonywać tę pracę na rzecz swojego pracodawcy. Ponad to pracownik, co najmniej jeden miesiąc przed delegowaniem musi podlegać polskiemu ustawodawstwu.

Pracodawca natomiast, który deleguje pracownika do wykonywania pracy do innego państwa członkowskiego, musi prowadzić w miejscu swojej siedziby tzw. znaczną część swojej działalności. Ważne tu jest przede wszystkim miejsce, gdzie jest siedziba tegoż pracodawcy, gdzie są rekrutowani pracownicy, gdzie zawierana jest większość umów z klientami i gdzie te umowy są realizowane. Równie istotne jest to, by w kraju, z którego są delegowane takie osoby, pozostała określona liczba pracowników.

Pracodawca taki powinien też osiągać ok. 25 proc. obrotów z działalności krajowej.

REKLAMA

Warto też pamiętać, że pracownik może być delegowany na okres do 24 miesięcy. Jest to oczywiście okres tymczasowy. Jeżeli praca tego pracownika jest przedłużona, to wówczas w grę wchodzi zawarcie tzw. porozumienia wyjątkowego pomiędzy poszczególnymi państwami członkowskimi.

Trzeba tu dodać, że jeżeli przerwa w okresie zatrudnienia wykonywania pracy pracownika za granicą będzie wynosiła co najmniej 2 miesiące, czyli pracownik wróci do kraju, gdzie ma siedzibę pracodawca, to wówczas może być ponownie delegowany na okres nie dłuższy niż 24 miesiące.

ZUS może nie wystawić zaświadczenia o podleganiu polskiemu ustawodawstwu, czyli formularza A1, jeżeli wspomniane wcześniej warunki nie zostaną spełnione. Co będzie oznaczało, że pracodawca polski będzie musiał odprowadzać składki do systemu tego państwa członkowskiego, do którego delegował pracownika.

Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na stronach ZUS.

REKLAMA

Elżbieta Szczerbak

''

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej