ZUS: łatwiejszy dostęp do nowoczesnej bankowości dla emerytów i rencistów
Już od listopada emeryci i renciści będą mieli dostęp do nowoczesnej bankowości niezależnie od miejsca zamieszkania. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podpisał w tej sprawie porozumienie z sektorem banków spółdzielczych.
2017-10-18, 09:37
Posłuchaj
Porozumienie zostało podpisane między ZUS a Krajowym Związkiem Banków Spółdzielczych i dwoma zrzeszeniami - Bankiem Polskiej Spółdzielczości oraz SGB-Bankiem.
Klienci ZUS będą mieli wybór
Paweł Jaroszek, członek zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zwrócił uwagę, że ZUS instytucja obsługuje w zasadzie większość obywateli naszego kraju.
- Samych świadczeniobiorców mamy 7,5 mln, więc jest to naprawdę duża grupa naszych klientów, o których dbamy. Dzięki temu porozumieniu chcemy, żeby nasi klienci mieli realny wybór sposobu, w jaki chcą otrzymywać świadczenia, czy tak jak preferują niektórzy, czyli w postaci gotówkowej, czy też wygodnej i bezpiecznej postaci bezgotówkowej. Porozumienie z sektorem banków spółdzielczych umożliwi nam zapewnienie obsługi w każdym zakątku naszego kraju. Dlatego też nasi klienci będą mieli dokonać wyboru i będą mogli dokonać mogli korzystać z dobrych i bezpiecznych usług bankowych – podkreśla rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.
Banki spółdzielcze mają ponad 4400 placówek w całym kraju
Ta misja ZUS, czyli obsługa finansowa we wszystkich zakątkach kraju, to także zadanie banków spółdzielczych, mówi Krystyna Majerczyk-Żabówka, prezes zarządu Krajowego Związku Banków Spółdzielczych.
REKLAMA
- Placówek banków spółdzielczych jest ponad 4400. Są we wszystkich gminach, więc jest nam dosyć blisko do klientów. Chcieliśmy uczestniczyć też w projekcie tzw. obrotu bezgotówkowego. Staje się on coraz bardziej pożądanym. Nie tylko ze strony bankowej, ale też ze strony kontrahentów. Zwłaszcza chodzi nam o te osoby, które nie korzystają jeszcze z banków, które są daleko. Banki spółdzielcze są tę bankowością relacyjną, z placówkami położonymi blisko klienta – zauważa ekspertka.
Będzie akcja edukacyjna i informacyjna
Banki spółdzielcze planują akcję edukacyjną i informacyjną, żeby dotrzeć do potencjalnych klientów i zachęcić ich do zakładania kont, mówi Zdzisław Kupczyk, prezes Banku Polskiej Spółdzielczości.
- Tym bardziej, że przedstawimy korzyści, które stamtąd płyną, również w takim ważnym aspekcie, jakim jest bezpieczeństwo realizacji takich transakcji. Poza tym pełna dostępność do środków gromadzonych na kontach, a jeżeli chodzi o korzyść wymierną to za 1 zł klienci mają cały wachlarz usług wynikających z posiadania konta, karty, z mobilnością, jeżeli chodzi i używanie tego instrumentu technicznego. W sektorze jest ponad 4800 bankomatów i prawie tyle samo placówek. A zatem ta dostępność jest wszędzie tam, gdzie jest taka potrzeba. Są też terminale płatnicze, czyli możliwość posłużenia się kartą w przychodniach, sklepach, punktach usługowych, które dysponują takimi terminalami – wylicza rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.
68 proc. klientów ZUS ma konto bankowe
Dziś konto bankowe ma 68 procent klientów ZUS, dodaje Paweł Jaroszek.
REKLAMA
- ZUS zaczął przygodę z edukowaniem naszych świadczeniobiorców w tym temacie już kilka lat temu. Na początku lat dwutysięcznych ten stopień ubankowienia wynosił nieco ponad 30 proc. W tej chwili jest to zatem ponad dwukrotnie więcej. Jak patrzymy na rozkład geograficzny tego, w jaki sposób nasi klienci preferują odbieranie świadczeń, to w dużej mierze zależy to od tego, czy dany obszar był silnie zindustrializowany, czy też mniej, czy na danym obszarze dominują aglomeracje miejskie czy raczej mniejsze miejscowości. O ile w dużych miastach ten procent jest zdecydowanie wyższy, o tyle w tych mniejszych miejscowościach, w których dobrze operują banki spółdzielcze jest on na poziomie poniżej średniego – zauważa ekspert.
Paweł Jaroszek podkreśla, że to porozumienie otwiera realną możliwość skorzystania z banków, które są blisko klientów ZUS.
Wszystkie informacje dostępne są w oddziałach ZUS oraz na stronie www.zus.pl.
Aleksandra Tycner, Anna Wiśniewska
Audycja powstała przy współpracy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
REKLAMA
REKLAMA