ZUS: chcesz pracować na emeryturze czy rencie? O tych limitach pamiętaj

Wcześniejsza emerytura czy renta z tytułu niezdolności do pracy nie zamyka całkowicie drzwi do aktywności zawodowej i... zarabiania pieniędzy. W niektórych jednak przypadkach może to prowadzić do obniżenia lub zawieszenia wypłacania świadczenia.

2017-12-06, 08:30

ZUS: chcesz pracować na emeryturze czy rencie? O tych limitach pamiętaj
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Posłuchaj

O podejmowaniu zatrudnienia przed emerytów lub rencistów mówiła w radiowej Jedynce Wiesława Lempska z Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych w Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Chodzi tu głównie o przychody z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia, dzieła, umowy agencyjnej czy z tytułu prowadzenia własnej działalności gospodarczej, wyjaśnia Wiesława Lempska z Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych w Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

- Generalnie świadczeniobiorcy mogą pracować, bowiem przepisy ustawy emerytalnej nie zabraniają podejmowania dodatkowego zatrudnienia. Natomiast należy liczyć się z tym, że podejmując to dodatkowe zatrudnienie, możemy mieć zmniejszoną emeryturę lub rentę. Zmniejszeniu lub zawieszeniu może podlegać emerytura, emerytura pomostowa, renta z tytułu niezdolności do pracy, renta z tytułu niezdolności do pracy w związku z chorobą zawodową, tych świadczeń jest trochę – wylicza rozmówczyni Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Uważać trzeba na dwa limity

Takim ograniczeniom nie podlegają osoby, które już ukończyły powszechny wiek emerytalny. Tak samo wygląda sytuacja w przypadku wypłacania emerytury częściowej bądź np. renty inwalidy wojennego czy renty inwalidy wojskowego.

Pozostali emeryci lub renciści powinny uważać na dwa limity: 70 i 130 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

REKLAMA

- Jeżeli czyjeś zarobki nie przekraczają 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, wówczas świadczenie nie zostanie zmniejszone ani zawieszone. Natomiast powyżej 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia emerytura lub renta ulegnie zmniejszeniu. Kolejna granica to powyżej 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Wówczas emerytura lub renta będzie całkowicie zawieszona – wyjaśnia ekspertka.

Limity kwotowe ustalane raz na kwartał

Konkretne limity kwotowe ustalane są raz na kwartał. Od 1 grudnia 2017 do 28 lutego 2018 wynoszą one odpowiednio: 2 979 złotych i 5 532 zł i 30 groszy brutto.

Złożenie w ZUS zaświadczenia o zarobkach

Osoba, która pobiera świadczenie i chce pracować, musi zgłosić ten fakt do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, podkreśla Wiesława Lepmska i dodaje, że chodzi o złożenie oświadczenia w sprawie zarobków.

- Jaki będzie jej dochód, ile będzie zarabiała, czy będą to takie pieniądze, które będą się mieściły w odpowiednich limitach i wtedy nie będzie problemu, czy będzie to na tyle dużo, że spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia. Natomiast emeryt lub rencista ma jeszcze taki obowiązek: do końca lutego następnego roku, po tym roku, w którym podejmuje zatrudnienie, powinien do ZUS przynieść zaświadczenie o wysokości uzyskiwanych przychodów. Wówczas ZUS dokona rozliczenia świadczenia – tłumaczy rozmówczyni Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

REKLAMA

Więcej informacji o zasadach dorabiania do wcześniej emerytury i renty z tytułu niezdolności do pracy możńa uzyskać w oddziałach ZUS oraz na stronie www.zus.pl.

Błażej Prośniewski, awi

Audycja powstała przy współpracy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.


REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej