Ulga na start: dla kogo i czy się opłaca?

Przedsiębiorca, który rozpoczyna działalność gospodarczą, może skorzystać z ulgi na start.

2018-06-20, 15:56

Ulga na start: dla kogo i czy się opłaca?
Rząd zaproponuje zmiany, które mają usprawnić funkcjonowanie przedsiębiorców w obrocie prawnym i gospodarczym. . Foto: Pixabay

Posłuchaj

Przedsiębiorca, który rozpoczyna działalność gospodarczą może skorzystać z ulgi na start. Na jakich zasadach i czy to się opłaca, wyjaśniają: Ewa Hołdyńska z Departamentu Ubezpieczeń i Składek i Agnieszka Kołodziej z Departamentu Zasiłków w ZUS. /Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Polega ona na zwolnieniu z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez 6 miesięcy, w czasie których przedsiębiorca musi opłacać tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

− Aby skorzystać z ulgi na start trzeba spełnić dwa warunki - mówi Ewa Hołdyńska z Departamentu Ubezpieczeń i Składek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

I wylicza, że działalność musi być podejmowana po raz pierwszy, albo po upływie 60 miesięcy kalendarzowych od dnia ostatniego zawieszenia lub zakończenia działalności gospodarczej.

− Drugim warunkiem jest wymóg, że przedsiębiorca nie może wykonywać działalności na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed rozpoczęciem działalności w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności. Ulga może trwać maksymalnie 6 miesięcy, mówi gość Polskiego Radia.

REKLAMA

A chodzi o pełne miesiące kalendarzowe, czyli jeśli ktoś rozpocznie działalność gospodarczą 3 stycznia, to z ulgi na start będzie mógł korzystać do końca lipca. Ulga jest dobrowolna, w każdej chwili można z niej zrezygnować. 

Przez dwa lata niższe składki na ubezpieczenie społeczne

Potem przez 24 miesiące przedsiębiorca może opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne. 

Jak podkreśla gość radiowej Jedynki, wysokość opłacanych składek zależy od kwoty podstawy wymiaru.

− W przypadku osób korzystających z tzw. preferencyjnego ZUSu, kwota ta nie może być niższa niż 30 procent minimalnego wynagrodzenia, a po zakończeniu preferencyjnego okresu opłacania składek, kwota nie może być niższa niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia za pracę, wyjaśnia Ewa Hołdyńska.

REKLAMA

Jak dodaje, pracodawca może opłacać składki od wyższej podstawy wymiaru składek, należy jednak pamiętać, że raz zadeklarowaną kwotę podstawy wymiaru składek można zmienić dopiero w następnym miesiącu.

Dla przedsiębiorców obowiązkowe są ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe oraz zdrowotne.

Dobrowolne jest ubezpieczenie chorobowe, a dlaczego warto tę składkę opłacać, wyjaśnia Agnieszka Kołodziej z Departamentu Zasiłków w ZUS.

Bo, jak podkreśla, przedsiębiorca nie powinien zapominać o tym, że mogą go spotkać różne sytuacje życiowe, gdy nie będzie mógł wykonywać działalności z powodu choroby, opieki nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny.

REKLAMA

− Może on wtedy dostać zasiłek chorobowy, zasiłek opiekuńczy oraz zasiłek macierzyński, mówi ekspertka.

Zasiłki takie nie będą jednak przysługiwać przedsiębiorcom korzystającym z ulgi na start. 

Jak wyjaśnia ekspertka, w okresie obowiązywania ulgi na start przedsiębiorca nie będzie miał prawa do zasiłku chorobowego z tytułu choroby spowodowanej wypadkiem przy pracy lub choroby zawodowej.

Natomiast przedsiębiorca, który skorzysta z możliwości opłaty składki na ubezpieczenia społeczne od kwoty preferencyjnej powinien mieć na uwadze, że będzie to miało wpływ na wysokość otrzymywanych zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa.

REKLAMA

Sylwia Zadrożna, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej