Polska branża telekomunikacyjna poradzi sobie z cyberprzestępczością

Operatorzy telekomunikacyjni są dobrze przygotowani na wypadek wystąpienia cyberataku. Takie są wnioski płyną z trzeciej już edycji ćwiczenia „Cyber–Exe Polska 2014” przeprowadzonego z udziałem polskich telekomów przez Fundację Bezpieczna Cyberprzestrzeń przy wsparciu rządowego Centrum Bezpieczeństwa oraz firmy doradczej Deloitte.

2015-01-15, 23:19

Polska branża telekomunikacyjna poradzi sobie z cyberprzestępczością
Typowym przestępstwem w cyberprzestrzeni jest atak na użytkownika końcowego.Foto: flickr/ Sacha Fernandez

Posłuchaj

Polscy operatorzy telekomunikacyjni są dobrze przygotowani na wypadek wystąpienia cyberataku. Takie są wnioski płyną z trzeciej już edycji ćwiczenia „Cyber–Exe Polska 2014” . O szczegółach mówi Cezary Piekarski z firmy Deloitte./Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/.
+
Dodaj do playlisty

Głównym celem ćwiczenia było zbadanie zdolności i przygotowania jego uczestników do identyfikacji zagrożeń w obszarze bezpieczeństwa teleinformatycznego, walki z nim oraz współpracy w ramach branży telekomunikacyjnej.

Jak mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl Cezary Piekarski z firmy Deloitte, polskie firmy telekomunikacyjne w trakcie ćwiczenia z zagrożeniami związanymi z cyberprzestępczością poradziły sobie bardzo dobrze.

- Każda z takich firm indywidualnie ma przygotowane odpowiednie procedury i dobrze reaguje na incydenty. Jednocześnie wyzwaniem jest zapewnienie koordynacji, współpracy w ramach sektora telekomunikacyjnego. Operatorzy oczekują pomocy od sektora publicznego, a sektor publiczny nie zawsze tej pomocy chce udzielić – mówi Cezary Piekarski.

REKLAMA

Typowym przestępstwem w cyberprzestrzeni jest atak na użytkownika końcowego.

- To, co firmy komunikacyjne boli najbardziej, to właśnie straty wśród ich klientów, które właśnie odbijają się w negatywny sposób na ich wizerunku. Oczywiście stałym zagrożeniem są te ataki, które uderzają w samą organizację. Firmy telekomunikacyjne posiadają wiele tajemnic i mają wiele wrażliwych danych i informacji. W związku z tym informacje te są łakomym kąskiem dla przestępców – tłumaczy Piekarski.

Trzeba też, zdaniem eksperta, zdawać sobie sprawę z faktu, że firmy telekomunikacyjne to takie „miękkie podbrzusze” całej naszej gospodarki i uderzenie w sektor telekomunikacyjny ma bardzo duży wpływ na pozostałe sektory.

Polska na tle innych państw wypada pod względem cyberprzestępczości bardzo dobrze.

REKLAMA

- Wbrew pozorom, mimo braku skutecznego systemu edukacji w zakresie bezpieczeństwa, posiadamy w Polsce wielu ekspertów w tej dziedzinie. Są oni rozpoznawalni na całym świecie i pracują też oczywiście w Polsce. Powinniśmy jednak myśleć o tym, by system edukacji wspierał rozwój kompetencji w obszarze bezpieczeństwa informacji – mówi Cezary Piekarski.

Arkadiusz Ekiert

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej