Jak działają Lokalne Grupy Działania
322 Lokalne Grupy Działania dostaną pieniądze na realizację swoich strategii w ramach inicjatywy Leader, będącej częścią składową Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
2016-06-20, 17:21
Posłuchaj
Jak działają Lokalne Grupy Działania, wyjaśnia Ryszard Zarudzki – podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. /Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Dodaj do playlisty
Jesienią będą mogły ogłaszać pierwsze nabory wniosków o przydział środków na realizację pomysłów.
Program Leader to synonim rozwoju, kierowanego przez lokalną społeczność i tych którzy jej przewodzą. To wdrażanie w życie miejscowych inicjatyw zawierających w sobie najlepsze rozwiązania służące małym ojczyznom, na przykład gminom.
Zakłada się współpracę trzech podmiotów, którymi są: partner społeczny, czyli samorządy, gospodarczy, czyli przedsiębiorcy oraz społeczeństwo obywatelskie. To oni porozumiewają się, opracowują lokalną strategię rozwoju i dostają na to fundusze.
̶ W skali kraju bardzo duże, ale trzeba nimi obdzielić wielu zainteresowanych, wyjaśnia Ryszard Zarudzki – podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W przeliczeniu na jedną z 322 grup działania, jest to kwota wynosząca od 5 do 15 mln złotych.
Są to duże kwoty rozdzielane wśród tych grup realizujących Lokalne Strategie Rozwoju.
Beneficjentami tej pomocy są mieszkańcy danego obszaru, na którym działa Lokalna Grupa, od 30 do 150 tysięcy osób mieszkających w kilku lub kilkunastu gminach. Wsparcie mogą dostać organizacje pozarządowe, liderzy, rolnicy, przedsiębiorcy, czy samorządy.
Pomysły na to, jak efektywnie zagospodarować pieniądze, zawarte są w Lokalnych Strategiach Rozwoju. Głównie wspierane będzie tworzenie firm i rozwój już istniejących, wzmacnianie pozycji rolników łańcuchu dostaw od pola do stołu, dofinansowanie małych miejscowych rynków i lokalnego przetwórstwa w gospodarstwach. Pomoc mogą też otrzymać Centra Rozwoju Lokalnego, wspierane będą też przedsięwzięcia służące kultywowaniu dziedzictwa kulturowego, organizowanie festynów, rajdów i tym podobnych imprez.
Urzędy Marszałkowskie, dla których jest to zadanie delegowane, wybrały już Lokalne Strategie Rozwoju. Podpisane zostały umowy. Obecnie w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi trwają prace nad przygotowaniem wniosków i instrukcji dla zainteresowanych. W lipcu zostaną one przekazane Urzędom Marszałkowskim, aby na jesieni Lokalne Grupy Działania mogły ogłaszać swoje pierwsze nabory wniosków.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zachęca do zorientowania się, gdzie jest siedziba Lokalnej Grupy Działania i zdobycia wiedzy przydatnej przy naborach wniosków o wsparcie.
Dariusz Kwiatkowski