Co, według pracodawców, trzeba zmienić w Kodeksie pracy

̶ Kodeks pracy, uchwalony w 1974 roku, był co prawda wielokrotnie nowelizowany, ale dziś potrzebna jest kompleksowa reforma prawa pracy - mówi Marta Matyjek, ekspertka BCC, członkini Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy.

2016-10-13, 16:04

Co, według pracodawców, trzeba zmienić w Kodeksie pracy
Marta Matyjek, ekspertka BCC, członkini Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. . Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

Co, według pracodawców, trzeba zmienić w Kodeksie pracy, mówi Marta Matyjek, ekspertka BCC, członkini Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. /Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Bo przepisy są niespójne, budzą wiele wątpliwości interpretacyjnych i są niedostosowane do obecnych warunków społeczno-gospodarczych.

Business Centre Club - mówi jego ekspertka - rozumie ochronną funkcję prawa pracy, jednak wskazuje, że pracodawcy są pod obecnymi przepisami bardzo obciążeni wieloma obowiązkami.

Przepisy prawa pracy powinny być tak zmienione, by zachęcić pracodawców do zawierania z pracownikami umów o pracę. Taką zachętą mogłaby być rezygnacja z konieczności uzasadnienia wypowiedzenia umowy o pracę.

̶ Uproszczeniem byłoby już wypowiedzenie umowy o pracę z ogólnym, a nie szczegółowym podaniem przyczyn - uważa BCC.

REKLAMA

Inną zmianą z punktu widzenia BCC powinna być tak zwana następcza kontrola związków zawodowych, to znaczy żeby pracodawca po dokonanym wypowiedzeniu je zawiadamiał, a nie przed. To pozwoliłoby uniknąć sytuacji, że pracownik podejmuje działania uniemożliwiające jego zwolnienie.

Jeśli okazałoby się, że wypowiedzenie dokonane zostało w sposób niezgodny z prawem lub nieuzasadniony, pracownik powinien mieć prawo do dochodzenia wyłącznie odszkodowania.

̶ W wypadku przywrócenia do pracy, pracodawca powinien mieć możliwość "wykupienia się" z tego obowiązku poprzez wyższe odszkodowanie - uważa BCC.

Polskie sądy mielą bardzo powoli, sprawy przed sądem pracy trwają średnio trzy lata i w tym czasie pracodawca zdążył już zatrudnić nowego pracownika.

REKLAMA

̶  Wyrok sądu przywracający poprzedniego do pracy dezorganizuje funkcjonowanie firmy, podkreśla ekspertka.

Marta Matyjek mówi, że pracodawcy nie powinni też płacić za czas choroby i nieobecności pracownika albo płacić znacząco mniej.

Aleksandra Michałek - Tycner

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej

Najnowsze