Co Polacy myślą o energooszczędnych domach?
Z raportu "Budownictwo energooszczędne oczami Polaków" wynika, że 88 procent respondentów zdecydowałoby się na budowę domu energooszczędnego. To oznacza, że polscy konsumenci są świadomi korzyści, jakie płyną z zastosowania rozwiązań, które mogą poprawić komfort mieszkania, zdrowie i środowisko naturalne.
2017-11-09, 19:10
Mimo że większość respondentów zdecydowałaby się na dom energooszczędny, to blisko połowa Polaków uważa te rozwiązania za trudniejsze w zastosowaniu. A nic bardziej mylnego, mitem jest też to, że budowa domu energooszczędnego jest dużo droższa - mówi Agnieszka Kamińska z firmy Velux, która wspólnie z trzema innymi firmami Danfoss, H+H oraz Rockwool zainicjowała kampanię "Nie trać energii".
Wyższe koszty budowy, ale niższe rachunki za ogrzewanie
Połowa Polaków wskazuje, że dom energooszczędny wiąże się z wyższymi o 20 - 30 procent kosztami, ale biorąc pod uwagę zwrot z inwestycji w postaci niższych rachunków za ogrzewanie oraz korzystny wpływ na zdrowie, to ta różnica będzie mniejsza. Poza tym koszt budowy domu zależy też od innych czynników, takich jak jego wielkość i położenie geograficzne czy od rodzaju zastosowanych materiałów.
Do rozwiązań energooszczędnych Polaków przekonują późniejsze niższe koszty eksploatacji domu lub mieszkania. Niskie rachunki za ogrzewanie domu są dla nich bardzo ważne, podobnie jak krótki termin realizacji oraz wysoka jakość wykonania - dodaje Katarzyna Rokicka-Muller, architekt w pracowni MAMarchitekci.
Termoizolacja budynku to podstawa
Jeśli chodzi o energooszczędne rozwiązania, to respondenci wskazywali na zastosowanie odnawialnych źródeł energii i energooszczędnych okien. Na trzecim miejscu znalazło się zdalne sterowanie oświetleniem. Tymczasem - jak podkreślają eksperci - aby w największym stopniu ograniczyć straty ciepła, należy najpierw zadbać o właściwą termoizolację budynku.
REKLAMA
Zmniejszenie smogu
Rachunki to nie wszystko. Aż 84 procent respondentów uważa, że budowa domów energooszczędnych pozwala na zmniejszenie poziomu smogu. Co ciekawe, jednocześnie jedynie 7 procent respondentów do najważniejszych kwestii związanych z budową, zalicza korzystny wpływ budownictwa energooszczędnego na środowisko. Budując dom większość osób zwraca uwagę na późniejsze koszty eksploatacji. Dlatego zdaniem ekspertów, konieczne jest uświadamianie naszemu społeczeństwu, że energooszczędność w równym stopniu przyczynia się do poprawy stanu naszego zdrowia.
Sylwia Zadrożna, awi
REKLAMA