Waloryzacja emerytur i rent 2015: rząd dopłaci do niej z akcyzy paliwowej
Rząd pokryje większe wydatki na przyszłoroczną kwotowo-procentową waloryzację rent i emerytur z części środków uzyskanych z akcyzy paliwowej, które miały wesprzeć biopaliwa - wynika z ustawy okołobudżetowej, przyjętej we wtorek przez Radę Ministrów.
2014-10-28, 17:32
Posłuchaj
Przygotowany przez resort finansów i przyjęty przez radę Ministrów dokument precyzuje, skąd wziąć pieniądze na realizację przyszłorocznej waloryzacji rent i emerytur.
Ustawę uchwalono w ubiegłym tygodniu. Waloryzacja świadczeń w 2015 roku ma być nie mniejsza niż 36 złotych. Najniższa emerytura oraz renta rodzinna po waloryzacji ma wynieść 880 złotych i 45 groszy. Pieniądze na waloryzację będą pochodzić ze środków przeznaczonych pierwotnie na wsparcie rynku biopaliw.
Przyjęta propozycja przewiduje m.in. nowelizację ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, która ma za zadanie wsparcie rynku biopaliw.
1,5 proc. podatku akcyzowego od paliw pójdzie na waloryzację emerytur
Rząd przyjął propozycję MF, by w 2015 r. zawiesić przepis tej ustawy, który mówi, że na działania wspierające rynek biopaliw przeznacza się 1,5 proc. planowanych w poprzednim roku wpływów z podatku akcyzowego od paliw silnikowych.
REKLAMA
Minister pracy: Pieniądze na spełnienie obietnic premiera weźmiemy z VAT.
Źródło: TVN24/x-news
- Proponowane rozwiązanie związane jest z planowanym wprowadzeniem w roku 2015 kwotowo-procentowej waloryzacji rent i emerytur, której sfinansowanie wymagało będzie zwiększonych środków. Jednocześnie rozwiązanie to pozwoli zachować pulę wydatków mieszczących się w stabilizującej regule wydatkowej - napisano w uzasadnieniu do projektu ustawy okołobudżetowej.
REKLAMA
Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej jest ściśle związany z rządowym projektem ustawy budżetowej na 2015 r. Przewidziane w nim propozycje mają odzwierciedlenie w kwotach ujętych w projekcie budżetu.
Rząd przyjął tez propozycje zamrażajace świadczenia i wynagrodzenia w sektorze publicznym
Rząd przyjął też propozycje obejmujące zamrożenie świadczeń i wynagrodzeń w sektorze finansów publicznych.
Jak czytamy w komunikacie, dotyczy to „zamrożenia” maksymalnych wynagrodzeń osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (do ustalenia maksymalnych wysokości wynagrodzeń dla tych osób będzie przyjmowane przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale 2009 r.); „zamrożenia” na poziomie 2014 r. funduszu wynagrodzeń w jednostkach i podmiotach prawnych sektora finansów publicznych z pewnymi wyjątkami, np. dla Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu w związku z koniecznością zatrudnienia dodatkowych pracowników; „zamrożenia” na poziomie obowiązującym w 2014 r. funduszu świadczeń socjalnych.
IAR/PAP, jk, awi
REKLAMA
REKLAMA