Starzejące się społeczeństwo zmieni polską gospodarkę

2015-04-09, 23:29

Starzejące się społeczeństwo zmieni polską gospodarkę
W kontekście przemian demograficznych, jakie mają miejsce w Europie, pielęgniarzom, opiekunom osób starszych, fizjoterapeutom, pracy na pewno nie zabraknie.Foto: Glow Images/East News

Nadchodzi "srebrne tsunami". Starzenie się polskiego społeczeństwa jest faktem, który musi być brany pod uwagę przez rządzących. Jakie są możliwe rozwiązania tego problemu - o tym Elżbieta Mamos w radiowej Jedynce.

Posłuchaj

Państwa europejskie mają różne systemy polityki senioralnej. Za najlepsze uznawane są rozwiązania skandynawskie i niemieckie. Czym się różnią mówi prof. Piotr Błędowski z SGH. /Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia, SA./.
+
Dodaj do playlisty

Wyznacznikiem przekroczenia progu demograficznej starości jest przekroczenie 12-proc. udziału osób powyżej 60. roku życia w ogólnej liczbie ludności, co oznacza, że Polska należy do krajów, w których proces demograficznego starzenia się jest zaawansowany.

Zgodnie z prognozami demograficznymi w 2030 r  prawie 25 proc. ludności Europy będzie miało ponad 65 lat.  Państwa europejskie mają różne systemy polityki senioralnej. Za najlepsze uznawane są  rozwiązania skandynawskie i niemieckie. Czym się różnią mówi prof. Piotr Błędowski z SGH.
Rozwiązanie niemieckie czyli obowiązkowe ubezpieczenie pielęgnacyjne to rozwiązanie bardzo dobre, ale raczej niemożliwe do wprowadzenia w Polsce od zaraz - uważa dyr. departamentu Polityki Senioralnej Ministerstwa Pracy,  Marzena BREZA.
Demograficzne starzenie się społeczeństwa jest procesem, który w kolejnych dziesięcioleciach będzie przebiegał coraz szybciej i dlatego racjonalna polityka senioralna jest jednym  z najpilniejszych  polskich problemów do rozwiązania.

Elżbieta Mamos-Gabryś

/

 

Polecane

Wróć do strony głównej