Obniżenie wieku emerytalnego zmusi emeryta do pozostania w pracy?

W listopadzie, jak zapowiadała minister pracy Elżbieta Rafalska, zostaną przedstawione Radzie Ministrów wyniki trwającego przeglądu emerytalnego.

2016-09-29, 21:08

Obniżenie wieku emerytalnego zmusi emeryta do pozostania w pracy?
ZUS będzie wyliczał emeryturę raz, czyli nie będzie już tego nieustannego przeliczania świadczeń dla tych, którzy pobierają emeryturę i pracują.Foto: Pixabay

Posłuchaj

Dlaczego obniżenie wieku emerytalnego może się okazać pyrrusowym zwycięstwem przede wszystkim dla samych emerytów, wyjaśnia w Polskim Radiu 24 dr Marcin Kawiński z Katedry Ubezpieczenia Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. /Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Wstępne rekomendacje właśnie ogłosił ZUS, który, jak pisała Gazeta Wyborcza, sugeruje obniżkę zgodną z obietnicami rządu, czyli obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.

Zastrzega jednak, że zły stan demografii może zmusić w przyszłości do podniesienia wieku emerytalnego.

Jak mówi dr Marcin Kawiński z Katedry Ubezpieczenia Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, to nie jest dobry kierunek.

Jak uzasadnia, daje to iluzję, że po przejściu na emeryturę w wieku 60 lat będzie się miało emeryturę wyższą od minimalnej.

Obecne składki nie sfinansują emerytur po obniżeniu wieku emerytalnego

̶  Należałoby raczej tłumaczyć społeczeństwu, że ze względu na wydłużenie okresu życia, nie ma szans na sfinansowanie tak długich okresów emerytalnych z obecnych składek – mówi gość Polskiego Radia 24.

REKLAMA

ZUS rekomenduje także, aby osoba, która odeszła na emeryturę, nie mogła pracować do ukończenia 67. roku życia, ale ekspert zwraca uwagę na jeszcze jedną istotną kwestię.

Emerytura przeliczana tylko raz

̶  ZUS będzie wyliczał emeryturę raz, czyli nie będzie już tego nieustannego przeliczania świadczeń dla tych, którzy pobierają emeryturę i pracują – mówi ekspert.

Przejdziesz na emeryturę – licz tylko na waloryzację

 ̶  A to oznacza, że po przejściu na emeryturę, świadczenie poza waloryzacją, nie będzie w żaden sposób zwiększane – podkreśla gość PR24.

Nowe rozwiązanie zmusi emerytów do pozostania w pracy?

Jak podkreśla, jest to o tyle dobre rozwiązanie, gdyż może wymusić wydłużenie czasu przejścia na emeryturę.

̶ Aby dostać najniższą emeryturę trzeba będzie udowodnić odpowiedni staż składkowy -zwraca uwagę ekspert.

REKLAMA

Ten proponowany jest wstępnie 15-20 lat.

Najniższa obecnie emerytura w Polsce – 24 grosze

̶ Składki jakie zostaną zgromadzone w tym czasie będą bardzo niskie. Najniższa emerytura jaką wypłaca obecnie ZUS wynosi 24 grosze – przypomina ekspert.

Uwaga! TVN: Zarobić na chleb. Coraz więcej emerytów handluje na ulicach

Źr. Uwaga TVN/x-news

REKLAMA

̶  Już dziś na godne życie nie wystarcza, podkreśla dr Marcin Kawiński.
 
Mało składek – będzie nie minimalna emerytura, ale jednorazowa wypłata

Jednak niektóre osoby i tak nie otrzymają nawet minimalnej emerytury. Osoba, która ma mniej lat składkowych, dostanie tylko jednorazową wypłatę ze składek, które odłożyła.

Będzie dodatkowy podatek dla najbogatszych?

ZUS rekomenduje też by rząd wprowadził dodatkowy podatek dla najbogatszych. Dzięki temu budżet mógłby zyskać nawet ok. 3 mld zł rocznie. Jednak ekspert zwraca uwagę, że deficyt i tak wciąż będzie się pogłębiał, a aby go zmniejszyć, trzeba zwiększyć aktywizację Polaków.

Jak bronić się przed deficytem?

Podkreśla, że szczególnie ważne z tego punktu widzenia, byłoby oskładkowanie wszystkich umów o pracę.

REKLAMA

Powstanie biała księga emerytalna

Od końca czerwca w całym kraju prowadzone są organizowane przez ZUS debaty o przyszłości systemu emerytalnego. Ich podsumowanie zostanie zaprezentowane na początku października tzw. zielonej księdze. Natomiast tzw. biała księga z rekomendacjami ma być gotowa ok. 15 października.

Elżbieta Szczerbak, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej