Obniżenie wieku emerytalnego. Moody's ostrzega: negatywny czynnik dla ratingu Polski

Ustawa o obniżeniu wieku emerytalnego jest czynnikiem negatywnym dla ratingu suwerennego Polski, poinformował Moody's Investors Service.

2016-11-21, 15:26

Obniżenie wieku emerytalnego. Moody's ostrzega: negatywny czynnik dla ratingu Polski
Kobiety mają przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat, mężczyźni w wieku 65 lat.Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O obniżeniu wieku emerytalnego mówili w radiowej Jedynce Grzegorz Sikora z Forum Związków Zawodowych i Łukasz Kozłowski z Pracodawców RP (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

"Polska ustawa o obniżeniu wieku emerytalnego jest czynnikiem negatywnym dla ratingu suwerennego" - czytamy w komentarzu agencji.

W ub. tygodniu Sejm przyjął prezydencki projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który zakłada obniżenie wieku emerytalnego dla kobiet do 60 lat i mężczyzn do 65 lat. Obecnie ustawa trafi do Senatu. Zmiany zaczną obowiązywać 1 października 2017 roku.

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki o reformie emerytalnej:

Źródło: TVN24/x-news

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Puls 1200.jpg
Obniżenie wieku emerytalnego: jakie będą konsekwencje dla gospodarki i emerytów?

Premier: przed nami dyskusja na temat systemu emerytalnego jako całości

Zakończony został już przegląd emerytalny w ZUS; przed nami wciąż dyskusja na temat systemu emerytalnego jako całości - zapowiedziała z kolei w poniedziałek premier Beata Szydło.

- Deklarowaliśmy, że projekt ustawy obniżający wiek emerytalny to zobowiązanie, którego dotrzymamy w tym roku. I tak się stało. Ustawa zacznie obowiązywać od IV kwartału przyszłego roku, bo ustawa została już przyjęta przez Sejm. To kolejne nasze ważne zobowiązanie, z którego wywiązaliśmy się - powiedziała szefowa rządu w wywiadzie dla najnowszego Tygodnika Solidarność i dla portalu Tysol.pl. - Chcemy, aby Polacy mieli wybór i mogli sami decydować, czy chcą przejść na emeryturę w wieku 60 (kobiety) lub 65 lat ( mężczyźni), czy będą pracowali dłużej - mówiła Beata Szydło.

Jak przypomniała, zakończony został już przegląd emerytalny w ZUS.

- Pani Prezes Gertruda Uścińska przedstawiła mi wstępne analizy. Przed nami jednak wciąż dyskusja na temat systemu emerytalnego jako całości. Chciałabym, aby w tym procesie uczestniczyli przedstawiciele Rady Dialogu Społecznego, związki zawodowe, parlamentarzyści, ale przede wszystkim eksperci i specjaliści, którzy pomogą nam w wypracowaniu dobrych rozwiązań na przyszłość - zaznaczyła Szydło.

Powrót do wcześniejszych rozwiązań

Prezydencki projekt zakłada przywrócenie niższego wieku przechodzenia na emeryturę. Podczas wysłuchania publicznego związki zawodowe opowiadały się za wprowadzeniem dodatkowego kryterium - stażu pracy - pozwalającego na przechodzenie na emeryturę.

REKLAMA

Obecnie wiek emerytalny wynosi 67 lat niezależnie od płci - podnoszony jest stopniowo - kobiety osiągną go w 2040 r., a mężczyźni w 2020.

Prezydent Andrzej Duda o projekcie obniżającym wiek emerytalny:

Źródło: TVP.Info

Zmiany mają wejść w życie od 1 października 2017 roku.

REKLAMA

ISBnews/PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej