X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Mama 4+: emerytura matczyna również dla ojca. Zobacz, kto, ile i na jakich zasadach ją otrzyma

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 14:59
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym – nazywany emerytura matczyną. Wyjaśniamy, na jakich zasadach, ile i kto ją otrzyma.
Zdj. ilustr.
Zdj. ilustr.Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Projekt został przedłożony przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Rozwiązanie spełnia obietnicę złożoną przez premiera Mateusza Morawieckiego w kwietniu 2018 r. podczas konwencji programowej Zjednoczonej Prawicy, roboczo nazwanej programem "Mama plus".

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, w ten sposób państwo chce docenić trud rodziców, jaki włożyli w wychowanie dzieci i zapobiec ich ubóstwu w przyszłości.

Emerytura matczyna dla matki co najmniej czwórki dzieci, które nie nabyły uprawnień do emerytury minimalnej

Jak czytamy w komunikacie po Radzie Ministrów, projekt ustawy przewiduje wypłatę rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego osobom, które urodziły i wychowały lub wychowały co najmniej czwórkę dzieci, i z powodu długoletniego zajmowania się potomstwem nie wypracowały emerytury minimalnej (zrezygnowały z pracy lub jej nie podjęły) lub ich emerytura jest niższa od najniższego świadczenia.

Zasady przyznawania świadczenia

Zgodnie z projektem ustawy, rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie można przyznać:

- matce, która urodziła i wychowała lub wychowała co najmniej czworo dzieci, albo

- ojcu, który wychował co najmniej czworo dzieci – w przypadku śmierci matki lub porzucenia przez nią dzieci bądź długotrwałego zaprzestania ich wychowania przez matkę (chodzi o dziecko własne, współmałżonka lub przysposobione).

- świadczenie będzie można przyznać matce po osiągnięciu 60 lat lub ojcu po osiągnięciu 65 lat, w przypadku gdy nie mają oni niezbędnych środków utrzymania albo mają prawo do emerytury lub renty, jednak w wysokości niższej niż najniższa emerytura.

Świadczenie przysługuje obywatelom polskim oraz cudzoziemcom mającym prawo pobytu

Świadczenie dla osób zamieszkałych w Polsce i mające po ukończeniu 16 lat tzw. ośrodek interesów życiowych na terytorium naszego kraju przez co najmniej 10 lat. 

Osoby, starające się o świadczenie muszą spełniać określone w ustawie warunki

Te osoby muszą być obywatelami Polski bądź mającymi prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce obywatelami państw Unii Europejskiej, państw  Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) lub cudzoziemcami legalnie przebywającymi w Polsce.

Świadczenie będzie przyznane na wniosek: matki lub ojca

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie przyznawane – co do zasady – na wniosek osoby zainteresowanej  - matki lub ojca.

Świadczenie będzie przyznawane przez ZUS lub KRUS

Świadczenie przyznaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w decyzji administracyjnej.

Świadczenie będzie zależne od sytuacji dochodowej

ZUS lub KRUS przyznają świadczenie po zbadaniu m.in. sytuacji dochodowej danej osoby.

Świadczenie będzie wynosić 1100 zł brutto (najniższa emerytura w Polsce)

Świadczenie przysługiwać w wysokości najniższej emerytury, tj. 1 100 zł brutto.

Resort pracy szacuje, że świadczenie w tej kwocie może otrzymać ok. 65 tys. kobiet, które nie mają prawa do emerytury lub renty.

Osoby uprawnione do emerytury matczynej, które otrzymują emeryturę lub rentę, ale niższą od 1100 zł, dostaną podwyżkę do tej kwoty

Z kolei, gdy kobieta pobiera już świadczenie z ZUS lub KRUS, jednak niższe od najniższej emerytury – zostanie ono podwyższone do kwoty najniższej emerytury i obejmie szacunkowo ok. 20,8 tys. takich osób.

Matczyna emerytura będzie corocznie waloryzowana

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie corocznie waloryzowane.

Emerytura matczyna od 1 marca 2019 r.

Nowe rozwiązanie wejdzie w życie od 1 marca 2019 r.

W budżecie państwa na wypłatę tego świadczenia w 2019 r. zarezerwowano ok. 801,3 mln zł.

NRG, Komunikat Rady Ministrów, resort pracy, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Będą emerytury dla matek, które wychowały przynajmniej czwórkę dzieci

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2018 16:24
Trwają prace nad emeryturami dla matek, które urodziły i wychowały przynajmniej czwórkę dzieci. Świadczenie mają uzyskać zarówno kobiety, które nigdy nie pracowały, jak i te, które pracowały, ale zbyt krótko, aby wypracować kapitał do emerytury minimalnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile pieniędzy trafi na program Maluch Plus?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2018 14:21
450 milionów złotych zostanie przeznaczonych na program Maluch plus, przewidujący wparcie samorządów w rozwoju instytucji opieki nad najmłodszymi dziećmi -  klubów dziecięcych, żłobków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport „Ile kosztuje dziecko?”. Coraz więcej dodatkowych zajęć

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 13:40
Z raportu platformy do obniżania rachunków MAM wynika, że 22% rodziców korzysta z opiekunki do dziecka i wydaje na nią średnio 700 zł w skali miesiąca. Dla 7% respondentów zajęcia dodatkowe ich pociech stanowią największy wydatek na dziecko w skali miesiąca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matki, które wychowają czworo dzieci, mają otrzymać emerytury

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 12:29
Trwaja prace nad projektem ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym, czyli emeryturach matczynych, nazywanych roboczo "Mama 4+". Projekt wprowadza prawo do otrzymywania minimalnej emerytury dla matek, które urodziły i wychowały co najmniej czworo dzieci, a także dla samotnych ojców, którzy wychowali czworo dzieci.
rozwiń zwiń