more_horiz
Gospodarka

Minister Elżbieta Rafalska o programie "Mama 4 Plus"

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2019 18:43
Kto i na jakich zasadach może się ubiegać o świadczenie z programu „Mama 4 Plus”, wyjaśniała Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia Elżbieta Rafalska, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Audio
  • Kto i na jakich zasadach może się ubiegać o świadczenie z programu „Mama cztery plus” wyjaśniała Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia Elżbieta Rafalska, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. /Marcin Jagiełowicz, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Program Mama 4 plus daje prawo do minimalnej emerytury matkom, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci. O świadczenie będą mogli się także ubiegać samotni ojcowie.
Program "Mama 4 plus" daje prawo do minimalnej emerytury matkom, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci. O świadczenie będą mogli się także ubiegać samotni ojcowie.Foto: shutterstock/Gladskikh Tatiana

Przypomnijmy, program daje prawo do minimalnej emerytury matkom, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci. O świadczenie będą mogli się także ubiegać samotni ojcowie.

Jak podkreśliła minister Rafalska, jest to zupełnie nowe rozwiązanie, nikt wcześniej nie próbował wprowadzić tego typu regulacji.

Do kogo adresowany jest program "Mama 4 plus"?

− Program adresowany jest do kobiet, które nie miały możliwości wypracowania wymaganego stażu pracy z różnych powodów oraz do matek, które mają wypracowany staż pracy na takim poziomie, że ich świadczenie nie jest wysokie, a na pewno jest świadczeniem niższym niż to minimalne świadczenie – tłumaczy minister Rafalska.

I dodaje, że program wchodzi w życie 1 marca tego roku i jest świadczeniem przyznawanym na wniosek.

− Program w przestrzeni publicznej budzi emocje, wywołuje debatę, co bardzo nas cieszy, gdyż zwróciło uwagę na sytuację kobiet, które z różnych powodów nie mogły podjąć zatrudnienia i które znalazły się w trudnej albo dramatycznej sytuacji materialnej, które bez pomocy społecznej czy wsparcia rodziny, znalazły się w trudnej sytuacji materialnej – mówi minister Elżbieta Rafalska.

Odpowiadając na pytanie, dlaczego program obejmuje ojców wychowujących czwórkę dzieci, ale tylko w przypadku śmierci matki lub porzucenia przez nią dzieci, mówi, że jest za jak najszerszym włączaniem się ojców w opiekę, trzeba jednak pamiętać, że warunkiem wystąpienia o to świadczenie, po spełnieniu wielu kryteriów, jest osiągnięcie wieku emerytalnego – kobiety 60 lat a mężczyźni 65 lat.

Dodaje, że ustawa będzie monitorowana i poddawana ocenie.

Świadczenie będzie przyznawane na wniosek osoby zainteresowanej

− Trzeba też pamiętać, że rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie przyznawane na wniosek osoby zainteresowanej, czyli trzeba złożyć ten wniosek i spełnić wszystkie warunki wymienione w ustawie. Wtedy prezes ZUS lub KRUS wydaje decyzję o przyznaniu świadczenia – wyjaśnia minister Rafalska.

Aby otrzymać świadczenie trzeba spełniać warunki zapisane w ustawie

Podkreśla, że jeśli tych warunków nie spełnimy otrzymamy odmowę świadczenia, ale jeśli je spełnimy, możemy liczyć na otrzymanie minimalnej emerytury w wysokości 1100 zł od 1 marca.

− Jeśli więc osoba będzie miała inne źródła utrzymania lub będzie pracowała, to będzie oznaczać, że nie spełnia warunków ustawowych i świadczenie nie będzie przyznane, ale po zakończeniu tych działalności może wystąpić do ZUS lub KRUS z takim wnioskiem – mówi minister Rafalska.

Minister pytana, czy rząd pracuje nad tzw. obywatelskim świadczeniem emerytalnym, gwarantującym każdemu emeryturę, podkreśla, że nie jest zwolennikiem ani wyznawcą tego pomysłu, a w resorcie nie trwają żadne prace w tym zakresie.

− Gdyby było to takie uniwersalne rozwiązanie, to sądzę, że połowa krajów Unii Europejskiej by je wprowadziła, a sprawa jest na tyle poważna, że poczucie stałości rozwiązań bezpieczeństwa i stabilności jest tak ważne, że nawet nie próbuję swobodnie o tym dyskutować – mówi minister Rafalska.

I przypomina, że mamy nową regulacje dotyczącą systemu PPK, która ma wzmocnić emerytury poprzez długofalowe oszczędzanie.

Marcin Jagiełowicz, jk

Zobacz więcej na temat: dzieci finanse