X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Minister Elżbieta Rafalska o programie "Mama 4 Plus"

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2019 18:43
Kto i na jakich zasadach może się ubiegać o świadczenie z programu „Mama 4 Plus”, wyjaśniała Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia Elżbieta Rafalska, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Audio
  • Kto i na jakich zasadach może się ubiegać o świadczenie z programu „Mama cztery plus” wyjaśniała Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia Elżbieta Rafalska, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. /Marcin Jagiełowicz, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Program Mama 4 plus daje prawo do minimalnej emerytury matkom, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci. O świadczenie będą mogli się także ubiegać samotni ojcowie.
Program "Mama 4 plus" daje prawo do minimalnej emerytury matkom, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci. O świadczenie będą mogli się także ubiegać samotni ojcowie.Foto: shutterstock/Gladskikh Tatiana

Przypomnijmy, program daje prawo do minimalnej emerytury matkom, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci. O świadczenie będą mogli się także ubiegać samotni ojcowie.

Jak podkreśliła minister Rafalska, jest to zupełnie nowe rozwiązanie, nikt wcześniej nie próbował wprowadzić tego typu regulacji.

Do kogo adresowany jest program "Mama 4 plus"?

− Program adresowany jest do kobiet, które nie miały możliwości wypracowania wymaganego stażu pracy z różnych powodów oraz do matek, które mają wypracowany staż pracy na takim poziomie, że ich świadczenie nie jest wysokie, a na pewno jest świadczeniem niższym niż to minimalne świadczenie – tłumaczy minister Rafalska.

I dodaje, że program wchodzi w życie 1 marca tego roku i jest świadczeniem przyznawanym na wniosek.

− Program w przestrzeni publicznej budzi emocje, wywołuje debatę, co bardzo nas cieszy, gdyż zwróciło uwagę na sytuację kobiet, które z różnych powodów nie mogły podjąć zatrudnienia i które znalazły się w trudnej albo dramatycznej sytuacji materialnej, które bez pomocy społecznej czy wsparcia rodziny, znalazły się w trudnej sytuacji materialnej – mówi minister Elżbieta Rafalska.

Odpowiadając na pytanie, dlaczego program obejmuje ojców wychowujących czwórkę dzieci, ale tylko w przypadku śmierci matki lub porzucenia przez nią dzieci, mówi, że jest za jak najszerszym włączaniem się ojców w opiekę, trzeba jednak pamiętać, że warunkiem wystąpienia o to świadczenie, po spełnieniu wielu kryteriów, jest osiągnięcie wieku emerytalnego – kobiety 60 lat a mężczyźni 65 lat.

Dodaje, że ustawa będzie monitorowana i poddawana ocenie.

Świadczenie będzie przyznawane na wniosek osoby zainteresowanej

− Trzeba też pamiętać, że rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie przyznawane na wniosek osoby zainteresowanej, czyli trzeba złożyć ten wniosek i spełnić wszystkie warunki wymienione w ustawie. Wtedy prezes ZUS lub KRUS wydaje decyzję o przyznaniu świadczenia – wyjaśnia minister Rafalska.

Aby otrzymać świadczenie trzeba spełniać warunki zapisane w ustawie

Podkreśla, że jeśli tych warunków nie spełnimy otrzymamy odmowę świadczenia, ale jeśli je spełnimy, możemy liczyć na otrzymanie minimalnej emerytury w wysokości 1100 zł od 1 marca.

− Jeśli więc osoba będzie miała inne źródła utrzymania lub będzie pracowała, to będzie oznaczać, że nie spełnia warunków ustawowych i świadczenie nie będzie przyznane, ale po zakończeniu tych działalności może wystąpić do ZUS lub KRUS z takim wnioskiem – mówi minister Rafalska.

Minister pytana, czy rząd pracuje nad tzw. obywatelskim świadczeniem emerytalnym, gwarantującym każdemu emeryturę, podkreśla, że nie jest zwolennikiem ani wyznawcą tego pomysłu, a w resorcie nie trwają żadne prace w tym zakresie.

− Gdyby było to takie uniwersalne rozwiązanie, to sądzę, że połowa krajów Unii Europejskiej by je wprowadziła, a sprawa jest na tyle poważna, że poczucie stałości rozwiązań bezpieczeństwa i stabilności jest tak ważne, że nawet nie próbuję swobodnie o tym dyskutować – mówi minister Rafalska.

I przypomina, że mamy nową regulacje dotyczącą systemu PPK, która ma wzmocnić emerytury poprzez długofalowe oszczędzanie.

Marcin Jagiełowicz, jk

Zobacz więcej na temat: dzieci finanse
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mama 4+: emerytura matczyna również dla ojca. Zobacz, kto, ile i na jakich zasadach ją otrzyma

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 14:59
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym – nazywany emerytura matczyną. Wyjaśniamy, na jakich zasadach, ile i kto ją otrzyma.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Senat przyjął program Mama 4+. Senatorowie nie wykluczają, że w przyszłości matczyna emerytura również dla rodzin z trójką dzieci

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2019 21:43
Senat przyjął ustawę o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym zwanym "Mama 4 plus”. Postulowano podczas niej wprowadzenie poprawki, poszerzającej program o rodziny z trójką dzieci. Ta nie została wykluczona, ale w przyszłości.
rozwiń zwiń