Informacja o obniżeniu wieku emerytalnego trafi do konsultacji społecznych
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska powiedziała, że do konsultacji społecznych i międzyresortowych trafi dziś informacja o skutkach obowiązywania ustawy obniżającej wiek emerytalny do 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Ustawa weszła w życie w 2017 roku i była spełnieniem obietnicy wyborczej Prawa i Sprawiedliwości.
2019-05-09, 15:42
Posłuchaj
Minister podkreśliła, że z informacji wynika, iż obawy, że powrót do wieku emerytalnego sprzed reformy zmniejszy podaż pracy i zwiększy deficyt w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych okazały się bezpodstawne. Dodała, że przejście na emeryturę jest przywilejem, a nie obowiązkiem i znaczna grupa uprawnionych skorzystała z tego przywileju. Wiele z tych osób kierowało się przede wszystkim stanem swojego zdrowia.
Z obniżenia wieku emerytalnego skorzystały też osoby wykluczone z rynku pracy. Jak wyjaśniła minister, znaczna część tych osób nie była aktywna zawodowo lub korzystała z innych świadczeń. Po obniżeniu wieku emerytalnego liczba osób pobierających rentę spadła o 99 tysięcy, a liczba pobierających inne świadczenia jak emerytura częściowa czy zasiłek przedemerytalny zmniejszyła się łącznie o 61 tysięcy. Wiele osób, które przeszły na emeryturę jest w dalszym ciągu aktywna zawodowo. 70 tysięcy osób łączy emeryturę z pracą.
Nie ma przymusu
Minister zaznaczyła, że osoby z dobrym stanem zdrowia starają się nie korzystać z przywileju przejścia na emeryturę w ustawowym wieku emerytalnym. Kierują się nie tylko chęcią zwiększenia swojego przyszłego świadczenia, ale też tym, że warunki, w jakich pracują znacząco się poprawiły. Dzięki systematycznej podwyżce płacy minimalnej i wprowadzeniu stawki godzinowej nie ma już głodowych płac. Pracownicy mają większe poczucie bezpieczeństwa i możliwości rozwijania się.
ZUS nie stracił
Poza tym obniżenie wieku emerytalnego nie wpłynęło negatywnie na finanse Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak wynika z Informacji ZUS kondycja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest bardzo dobra. W ubiegłym roku, który był pierwszym pełnym rokiem obowiązywania niższego ustawowego wieku emerytalnego, główny wskaźnik pokrycia wydatków ze składek wyniósł 78,6 procent i był najwyższy od siedemnastu lat. Według prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej, przyczyn tak dobrego stanu salda FUS należy upatrywać we wzroście zatrudnienia i płac, a także działaniach uszczelniających realizowanych przez ZUS. Te działania to między innymi wprowadzenie e-składki.
REKLAMA
Naczelna Redakcja Gospodarcza, IAR, md
Polecane
REKLAMA