X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wyrównania dla emerytów z rocznika 1953. Ostatni dzień na złożenie wniosku

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 13:36
Średnio ok. 13 tys. zł wyrównania dostaną z ZUS emeryci z rocznika 1953. To zwrot za zaniżane przez lata świadczenia. Już w lutym każdy zainteresowany dowie się o miesięcznej podwyżce i o wyrównaniu. Jednak najpóźniej dziś tzw. wcześniejsi emeryci muszą złożyć wniosek w tej sprawie - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Prezes ZUS Gertruda Uścińska
Prezes ZUS Gertruda Uścińska Foto: PAP/Radek Pietruszka

Poinformowała też o kolejnych zwolnieniach ze składek w ramach Tarczy 6.0 i liczbie zwolnień lekarskich, których od początku stycznia zanotowano 400 tys.

shutterstock_pieniadze zus 1200.jpg
"Mały ZUS plus". Kto może korzystać z ulgi w 2021 roku?

Dzisiaj mija termin składania wniosków o przeliczenie emerytury dla rocznika 1953

11 stycznia mija termin składania wniosków o przeliczenie emerytury przez osoby urodzone w 1953 r., których świadczenie dotychczas było zaniżone. Dotyczy to ok. 162 tys. osób.

- Emerytury rocznika 1953 dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Pierwszą grupą są ci, którzy mają wcześniejszą emeryturę. Powinni złożyć wniosek o emeryturę powszechną najpóźniej do dziś (…). Druga grupa to osoby z rocznika '52, które już mają powszechną emeryturę obliczoną z pomniejszeniem ich podstawy o kwoty wcześniej pobranych emerytur. Nie muszą one składać wniosku, są zidentyfikowane w systemie, więc już od jutra wysokości tych świadczeń będą przeliczone  - wyjaśniła prezes ZUS.

Posłuchaj
21:26 rządy 11.mp3 Średnio ok. 13 tys. zł wyrównania dostaną z ZUS emeryci z rocznika 1953. To zwrot za zaniżane przez lata świadczenia. Już w lutym każdy zainteresowany dowie się o miesięcznej podwyżce i o wyrównaniu. Jednak najpóźniej dziś tzw. wcześniejsi emeryci muszą złożyć wniosek w tej sprawie - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska 

Podkreśliła, że jeszcze dziś pierwsza ze wskazanych grup - czy to przez internet, czy bezpośrednio w placówce ZUS - może składać wnioski w tej sprawie.

emerytura FREE 1200.jpg
Ostatni moment na złożenie wniosku o wyższą emeryturę. Komu przysługuje?

Zapewniła, że czynne są wszystkie sale obsługi klientów, ale bardzo dużo wniosków już zostało złożonych, stąd część świadczeń już została przeliczona.

W lutym, wraz z wyrównaniem świadczenia, wszyscy zostaną poinformowani o wysokości nowej emerytury.

Podwyżka średnio o 200 zł, a wyrównanie to ok. 13 tys. zł

- Przeciętnie osoby z rocznika 1953 będę miały podwyższone emerytury o 200 zł, a średnie wyrównanie będzie wynosiło ok. 13 tys. zł - podała prof. Uścińska.

Odnosząc się do sytuacji epidemicznej, prezes ZUS poinformowała, że zwolnienia mamy na razie pod kontrolą. Jest ich na proporcjonalnie mniej niż w listopadzie czy grudniu, gdy było ich 2 mln, nie mówiąc o krytycznych miesiącach, gdy łączna liczba zwolnień sięgała nawet 3 mln.

Jednak, jak zauważyła, trzeba bacznie obserwować najbliższe dni, bo po okresie świąteczno-sylwestrowym osób chorych i na kwarantannie może przybyć, a to oczywiście będzie miało wpływ na poziom działalności gospodarczej i wpływów ze składek.

Prezes ZUS zaznaczyła także, że ZUS już realizuje Tarczę Antykryzysową 6.0, w tym najpowszechniejsze wsparcie, jakim jest zwolnienie z obowiązku płacenia składek do ZUS.

Tarcza 6.0 to 4,5 mld zł

- W różnych branżach, w tym turystycznej, gastronomicznej, usługowej, skorzystało z tego już ok. 230-250 tys. płatników. Do tego świadczenia postojowe i wsparcie realizowane poza ZUS.

prezes zus 1200.jpg
Prezes ZUS: nie podwyższymy wieku emerytalnego

Łącznie Tarcza 6.0 przewidziana jest na 4,5 mld zł, w tym 1,1 mld zł to właśnie zwolnienie ze składek ZUS – podała prof. Uścińska.

Mimo pandemii rośnie liczba firm w Polsce

Podkreśliła, że w całym 2020 r., mimo pandemii wzrosła liczba firm w Polsce. Według danych ZUS wyrejestrowano 240 tys. firm, a zarejestrowano 332 tys. liczba osób ubezpieczonych, zarejestrowanych w ZUS na koniec 2020 r. wynosiła 15,5 mln osób i była o 50 tys. większa niż przed wybuchem epidemii w lutym 2020 r. O 55 tys. była też większa za ten okres liczba zarejestrowanych cudzoziemców.

Prezes ZUS poinformowała też, że od początku stycznia zarejestrowano w ZUS ok. 1600 umów o dzieło. To nowe rozwiązanie, które ma za zadanie pokazać sytuację na rynku pracy, jeśli chodzi o niestandardowe formy zatrudniania. Zaznaczyła, że dużo jest umów z sektora wydawnictw i dziennikarstwa, ale rejestr dotyczy tylko umów zawieranych od początku stycznia 2021 r.

Anna Grabowska, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowe zasady waloryzacji rent i emerytur. Znamy założenia rządowego projektu

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 15:20
W 2021 r. wszystkie emerytury i renty wzrosną o co najmniej 50 zł brutto. Najniższe wyniosą 1250 zł – wynika z założeń projektu opublikowanego w wykazie prac rządu. Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy ma wynieść 937,50 zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W 2021 roku osoby starsze mogą liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe. Pandemia nie wstrzyma 13. i 14. emerytury

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 14:00
To już drugi rok, gdy seniorzy mogą liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki. W nadchodzącym roku emeryci i renciści otrzymają dodatkowe pieniądze, ponieważ oprócz 13. emerytury po raz pierwszy będzie wypłacona "czternastka". Ekstra śwuiadczenie – według zapowiedzi rządu –  ma być wypłacone jesienią 2021 roku. Druga fala epidemii koronawirusa nie wpłynęła na wypłatę dodatkowych emerytur i rent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatni moment na złożenie wniosku o wyższą emeryturę. Komu przysługuje?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 06:40
Do poniedziałku osoby urodzone w 1953 r. i pobierające wcześniejszą emeryturę, mają czas na złożenie wniosku o emeryturę powszechną na korzystnych zasadach.
rozwiń zwiń