X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Świadczenia z ZUS. Seniorzy otrzymają nie tylko 13. emeryturę

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 14:30
Rosną świadczenia emerytów i rencistów - w tym roku w marcu seniorzy otrzymali rekordową, bo wynoszącą 4,24 proc. waloryzację, w kwietniu ruszyła wypłata 13.emerytury. W listopadzie czeka ich 14. emerytura.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Perfect Wave

- W sumie "trzynastkę" otrzyma blisko 10 mln emerytów i rencistów. Na świadczenia przeznaczymy ponad 12 mld zł – poinformowało w TVP info Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

W kwietniu 9,8 mln emerytów i rencistów dostało znany już od trzech lat dodatek, 13. emeryturę. Wynosi tyle, co najniższa emerytura, to 1250,88 zł.

– Świadczenie w tej wysokości otrzymają wszyscy emeryci i renciści, również ci, których świadczenia są niższe od gwarantowanej najniższej emerytury – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

14. emerytura w listopadzie

W listopadzie emeryci dostaną ponadto 14. emeryturę . Świadczenie to zostanie wypłacone w pełnej kwocie (1022,30 zł) większości seniorów, czyli osobom, których emerytura nie przekracza ok. 2050 zł.


malag marlena PR1 1200x660.jpg
Marlena Maląg: 14. emerytura to kolejne świadczenie w ramach szerokiego pakietu "Emerytura plus"

Osoby z wyższym świadczeniem otrzymają „czternastkę” zmniejszoną na zasadzie „złotówką za złotówkę”. Jeśli ktoś ma 1250 zł emerytury, dostanie 922,30 zł dodatku. Seniorzy, którzy mają emeryturę wyższą niż 3438 zł, z listopadowego dodatku nie skorzystają.

13. emerytura w wysokości najniższej emerytury, czyli 1250,88 zł, nie podlega egzekucji

Dodatkowe roczne świadczenie przysługuje w wysokości najniższej emerytury, która obowiązujące od 1 marca. W 2021 r. jest to 1250,88 zł brutto.  Świadczenie to przysługuje  osobom, które do 31 marca 2021 r. mają ustalone m.in. prawo do emerytury lub renty.

ZUS przypomina, że wypłaca trzynastki z kwietniową emeryturą lub rentą. Gdy termin płatności świadczenia wypada w sobotę, niedzielę lub w inne dni ustawowo wolne od pracy, to ZUS wypłaci je przed tym dniem wolnym.

Z dodatkowego rocznego świadczenia ZUS nie dokonuje potrąceń i egzekucji - wypłaca je w pełnej kwocie (1250,88 zł brutto).

Jest też waloryzacja - emerytury i renty rosną w tym roku o 4,24 procent

Od marca trwa też coroczna waloryzacja rent emerytur i świadczenia wzrastają o 4,24 procent. Minimalna emerytura wynosi 1250,88 złotych.


1200X660 Gertruda Uścińska Twitter.jpg
Prezes ZUS: pieniądze z tegorocznej, marcowej waloryzacji rent i emerytur już trafiły do świadczeniobiorców

Prezes ZUS profesor Gertruda Uścińska wyjaśnia, że waloryzacja procentowa polega na pomnożeniu świadczenia z lutego w kwocie brutto przez wskaźnik, który w tym roku wynosi 104,24 proc.

Wysokość wskaźnika waloryzacji zależy od wzrostu cen towarów i usług oraz od wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w Polsce.

Oznacza to, że jeśli na przykład w lutym tego roku emerytura wynosiła 2000 zł brutto, to w marcu wzrosła do 2084,80 zł brutto.

Podobnie jak minimalna emerytura, do 1250,88 zł brutto wzrosła też renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna.

Waloryzowane są też inne świadczenia

1250,88 zł wynosi również świadczenie Mama4plus dla osób, które nie mają emerytury lub renty. Minimalna renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy to od marca 938,16 zł. Świadczenie przedemerytalne wzrosło do 1262,34 zł. Dodatek pielęgnacyjny wynosi teraz 239,66 zł.

Prezes Uścińska zaznaczyła, że aby otrzymać zwaloryzowane świadczenie nie trzeba składać wniosku, gdyż ZUS przeprowadza waloryzację z urzędu.

Każdy emeryt i rencista otrzymuje decyzję o nowej wysokości swojego świadczenia - wyjaśniła prezes Gertruda Uścińska.

PAP, IAR, ZUS, Ministerstwo Pracy, jk

Czytaj także

Prezes ZUS: pieniądze z tegorocznej, marcowej waloryzacji rent i emerytur już trafiły do świadczeniobiorców

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 18:40
Zgodnie z obietnicami rządu w marcu dokonaliśmy waloryzacji rent i emerytur, w kwietniu trafią pieniądze z 13 emerytury, a w listopadzie z 14 emerytury - powiedziała prezes ZUS, profesor Gertruda Uścińska w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od dziś wypłaty trzynastych emerytur. Większość uprawnionych dostanie je przed świętami

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 12:40
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca już pierwsze trzynaste emerytury. Przysługują wszystkim osobom, którym prawo do emerytury lub renty zostało ustalone do 31 marca 2021 roku - przypomina Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej.
rozwiń zwiń