Żyjemy coraz dłużej. Lepiej zacząć odkładać na emeryturę

2014-08-05, 16:52

Żyjemy coraz dłużej. Lepiej zacząć odkładać na emeryturę
Jak uratować przed krachem system emerytalny?. Foto: Glow Images/East News

W ubiegłym roku mężczyźni żyli w Polsce ponad 73 lata, a kobiety ponad 81 - informuje Główny Urząd Statystyczny. Eksperci szacują, że nasze życie wciąż będzie się wydłużać. A to oznacza coraz niższe emerytury. Pomóc może odłożenie pieniędzy na starość.

Posłuchaj

Główny ekonomista BPS TFI Krzysztof Wołowicz: o przyszłe emerytury łatwiej zadbać młodym ludziom (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Główny ekonomista BPS TFI, Krzysztof Wołowicz wyjaśnia, że o przyszłe emerytury łatwiej zadbać młodym ludziom, którzy mają więcej czasu na odłożenie znaczącej sumy na starość. Osoby, którym do przejścia na emeryturę zostało kilka lat, nie mają dużego pola manewru.

Oszczędzanie na emeryturę: strategię odkładania dopasujmy do wieku >>>
W co inwestować? To zależy od wielu czynników, między innymi właśnie od naszego wieku i skłonności do ryzyka. Młodsi, oraz Ci, którzy liczą na większe zyski mogą zainteresować się akcjami lub inwestycjami alternatywnymi. Im większy zysk - tym większe ryzyko. Ekonomista dodaje, że osoby, które lubią spać spokojnie, mogą swoje środki ulokować na depozytach czy w obligacjach. Zysk z takich inwestycji jest mniejszy, ale bardziej pewny.
Z danych GUS wynika, że kobiety żyją o prawie 6, a mężczyźni o prawie 7 lat dłużej niż w 1990 roku.

NIK: może zabraknąć pieniędzy na emerytury z ZUS
O tym, że w kasie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych może nie wystarczyć środków na wypłatę emerytur alarmowała na początku sierpnia Najwyższa Izba Kontroli. Głównymi przyczynami są: z jednej strony niski wskaźnik urodzeń i emigracja, a z drugiej wchodzenie w wiek emerytalny roczników z wyżu demograficznego po 1945 roku oraz wydłużanie się długości życia.

REKLAMA

Źródło: NIK

Pieniądze można odkładać na koncie oszczędnościowym, na lokacie, bądź inwestując na giełdzie. Ale można też zdecydować się na zakup nieruchomości, wyjaśnia analityk Home Broker Marcin Krasoń. Cześć inwestorów kupuje ziemię rolną czy budowlaną z myślą o wzroście jej wartości, co nie musi się sprawdzić. Inni wolą zakupić mieszkania i decydują się na wynajem.

Oszczędzanie na emeryturę. Zobacz, co i komu najbardziej się opłaca >>>
Marcin Krasoń podkreśla, że rynek daje dużo możliwości inwestowania w nieruchomości - można kupić na przykład powierzchnie handlowe lub w mieszkania. Dostępne są zarówno inwestycje w małych miejscowościach, gdzie ceny i zyski są niższe, jak i oferty w największych metropoliach.
Rentowność takiego zakupu w zależności od wielkości miasta i lokalizacji może sięgnąć nawet 4 lub 5 procent w skali roku. Ekspert uważa, że w każdym przypadku taką inwestycję należy dokładnie rozważyć i przeliczyć.
Ci, którzy są już na emeryturze, a nie zdołali odłożyć na dodatkowe lokum mogą skorzystać z usług firm oferujących tak zwaną rentę dożywotnią. W tym wypadku należy jednak dokładnie zapoznać się z umową i rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące takiego sposobu pozyskania pieniędzy.

Renta dożywotnia, a może odwrócona hipoteka? Sprawdź czym się różnią >>>

REKLAMA

Źródło: TVP/x-news

IAR, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej