Będzie kolejny wniosek o uchylenie immunitetu. Bodnar wskazał na ważnego polityka PiS
W najbliższym czasie do Parlamentu Europejskiego skierowany zostanie wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi. Chodzi o tzw. aferę mailową.
2024-07-17, 15:55
W ocenie prokuratury Michał Dworczyk utrudniał śledztwo ws. tzw. afery mailowej. Zdaniem ministra sprawiedliwości Adama Bodnara "immunitety polityków nie mogą oznaczać bezkarności osób, które łamały prawo".
- Jeśli ktoś popełnił przestępstwo, prokuratura z determinacją będzie pracowała, by stanął przed obliczem niezwisłego sądu. W związku z tym, na pewno kierowane będą kolejne wnioski o uchylenie immunitetu do Sejmu RP, ale także do Parlamentu Europejskiego - oświadczył Bodnar.
Tak też się stanie ws. immunitetu Michała Dworczyka. Minister sprawiedliwości wyjaśnił, że wniosek o uchylenie mu immunitetu jest związany z manipulacją skrzynki mailowej. - Ten wniosek już został skierowany do Sejmu RP, ale ze względu na to, że pan poseł został wybrany w międzyczasie do PE, to teraz sprawą będzie musiała się zająć odpowiednio komisja regulaminowa PE, a później PE - dodał.
Posłuchaj
Sprawa Dworczyka
Zdaniem Prokuratury Okręgowej Michał Dworczyk utrudniał postępowanie karne w śledztwie w sprawie nieuprawnionego dostępu do skrzynki mailowej. Były szef KPRM miał udzielać dostępu do jego prywatnej skrzynki mailowej "ustalonym osobom i nakazanie im trwałego usunięcia wiadomości e-mail wysyłanych z tej skrzynki we wskazanych przedziałach czasowych".
REKLAMA
Pierwszy wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła Michała Dworczyka do odpowiedzialności karnej trafił do Sejmu 7 czerwca. Wniosek nie został rozpatrzony przez izbę, ponieważ 9 czerwca Dworczyk został wybrany do Parlamentu Europejskiego.
Bodnar: od stycznia trwa proces rozliczania poprzedniej władzy
W swoim oświadczeniu Bodnar podkreślił, że od początku roku trwa proces ujawniania afer. Minister sprawiedliwości wspomniał o raportach NIK i o 20 postępowaniach, w tym dot. Funduszu Sprawiedliwości. - Sejm zgodził się na uchylenie immunitetu Marcina Romanowskiego, prokuratorzy działają, przedstawiono mu zarzuty - wskazywał Bodnar. - Decyzja sądu o odmowie zastosowania tymczasowego aresztowania wobec Marcina Romanowskiego nie przekreśla śledztwa związanego z Funduszem Sprawiedliwości - podkreślił.
Posłuchaj
Szef resortu sprawiedliwości podkreślił, że sprawa Romanowskiego nabiera charakteru międzynarodowego. Adwokat Romanowskiego wskazał, że jego klient nie może być aresztowany ze względu na immunitet, który przysługuje mu jako członkowi Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. W związku z tym zespół Bodnara przygotował dwie opinie, z których wynika, że fakt ten nie wyklucza działań prowadzonych wobec Romanowskiego.
- Prokuratur krajowy poinformował mnie, że zwróci się do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy - dodał Bodnar.
REKLAMA
Romanowski zatrzymany przez ABW. Jest już na wolności
Marcin Romanowski został zatrzymany przez ABW w śledztwie w sprawie nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości. Politykowi postawiono zarzuty dotyczące 11 przestępstw. Chodzi między innymi o udział w zorganizowanej grupie przestępczej.
Jednocześnie sąd nie zgodził się na aresztowanie Romanowskiego. Powód? Immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Poinformował o tym jego pełnomocnik Bartosz Lewandowski.
- Romanowski na wolności. Tuleya: to pokazuje, jak ważna jest niezawisłość sędziowska
- Romanowski zabrał głos. Mówi o "wykonawcach" i "podżegaczach"
- Marcin Romanowski na wolności. "Kompromitacja" czy "niedopatrzenie"?
dn/Interia/IAR
REKLAMA
REKLAMA