X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Amerykańska borówka polską specjalnością

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 12:03
Owoców w tym roku ma być, niestety, mniej niż w ubiegłym, jednak nie dotyczy to borówek zwanych amerykańskimi. W ich uprawie polscy sadownicy wyrośli co najmniej na europejskich potentatów.
Audio
  • O uprawie borówki amerykańskiej w Polsce mówi w radiowej Jedynce Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw./Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
W ubiegłym roku zebrano w naszym kraju ponad 25 tys. ton borówek, co daje nam drugie miejsce w Europie, po Hiszpanii i szóste miejsce na świecie.
W ubiegłym roku zebrano w naszym kraju ponad 25 tys. ton borówek, co daje nam drugie miejsce w Europie, po Hiszpanii i szóste miejsce na świecie.Foto: pixabay

 Jak wyjaśnia w radiowej Jedynce Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw, nazwa pochodzi z kraju pochodzenia sadzonek, sprowadzonych kilkadziesiąt lat temu z Ameryki, stąd nazwano ją amerykańską.

− Teraz uprawia się ją w całej Europie i powierzchnia jej uprawy wciąż rośnie, również w Polsce – dodaje Witold Boguta.

Polska druga w produkcji borówek w Europie

Jak dodaje, w ubiegłym roku zebrano w naszym kraju ponad 25 tys. ton tych owoców, co daje nam drugie miejsce w Europie, po Hiszpanii i szóste miejsce na świecie.

Polska eksportuje borówkę do 24 krajów na świecie, ale największymi odbiorcami są państwa europejskie, takie jak: Wielka Brytania, Niemcy, Holandia.

Tegoroczne zbiory będą większe niż w ubiegłym sezonie

Gość radiowej jedynki pytany o prognozowane zbiory w tym roku mówi, że prawdopodobnie będą one większe od ubiegłorocznych.

Obecnie jesteśmy w samym środku sezonu na borówki. Warto po nie sięgać, bo nie tylko są smaczne, ale również bardzo wartościowe - zawierają antyoksydanty, zapobiegające nowotworom, poprawiają wzrok i pamięć.

Trzeba jeszcze dodać, że wysoka podaż przekład się na ceny – te w hurcie wynosiły na początku lipca, czyli na początku sezonu, od 13 do 26 zł, obecnie – na początku sierpnia klienci na targowiskach czy bazarkach płacą już ok. 14-18 zł za kilogram tych smacznych owoców.

Aleksandra Tycner, jk

Zobacz więcej na temat: rolnictwo ceny żywności
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak