Jak długo jeszcze ceny mleka będą spadać?

2016-02-22, 12:45

Jak długo jeszcze ceny mleka będą spadać?
Polacy piją coraz mniej mleka. Foto: Pixabay.com

Zwiększenie w ostatnich latach skali produkcji mleka, blokada eksportowa do Rosji, mniejszy popyt na produkty mleczarskie w Azji spowodowały, że na rynku jest więcej mleka. Siłą rzeczy jego cena spada. Jak długo jeszcze potrwa ten niekorzystny dla producentów i przetwórców trend?

Posłuchaj

O sytuacji na rynku mleka mówił w „Porannych rozmaitościach” radiowej Jedynki Jakub Olipra z Departamentu Analiz Makroekonomicznych Credit Agricole (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Ciężkie czasy przeżywają rolnicy, którzy mają stada krów mlecznych, ale także problemy mają mleczarnie, przetwórnie, dlatego że na rynku jest nadpodaż tego surowca.

- Główną przyczyną kryzysu na rynku mleka jest właśnie nadpodaż. Związana jest ona ze zjawiskiem cykliczności, jakie ma miejsce na rynku mleka i produktów mlecznych. Wynika to z tego, że rolnicy w krótkim czasie mają ograniczone możliwości dostosowania wielkości produkcji do popytu – wyjaśnia Jakub Olipra z Departamentu Analiz Makroekonomicznych Credit Agricole.

Zniesienie kwot mlecznych

Polscy rolnicy zwiększali stada krów, bo przygotowywali się na zniesienie kwot mlecznych. To nastąpiło, ale okazało się, że podobna sytuacja ma miejsce w całej „mlecznej” Europie, czyli wszystkich krajach, które zajmują się produkcją mleka i jego przetworów.

- To jest też czynnik, który sprawia, że Unia Europejska jest obecnie jedynym regionem na świecie, w którym dynamika produkcji mleka rośnie w ujęciu rocznym – zaznacza gość radiowej Jedynki.

REKLAMA

Chiny ograniczyły import

Tymczasem Chiny, jeden z bardzo ważnych i dużych odbiorców produktów mlecznych, ograniczył swoje zapotrzebowanie.

- W latach 2012 – 2013 doszło tam do bardzo wysokiego wzrostu popytu na mleko w proszku. Okazało się jednak, że ten popyt miał charakter spekulacyjny, został on przeszacowany, doszło do nagromadzenia olbrzymich zapasów – wyjaśnia Jakub Olipra. – W 2015 roku import produktów mlecznych do Chin zmniejszył się o ponad 8 proc. w stosunku do 2014 r. – dodaje.

Wzrost cen najwcześniej w IV kwartale tego roku?

Jak tłumaczy gość radiowej Jedynki, perspektywa ożywienia na rynku mleka zależy głównie od dostosowania produkcji.

- Nie możemy liczyć na znaczący wzrost importu ze strony Chin. Aby mówić o trwałym wzroście cen, produkcja na świecie musi się zmniejszyć – podkreśla Jakub Olipra. – Z takim spadkiem produkcji lub ze zmniejszeniem dynamiki tej produkcji mamy do czynienia w Nowej Zelandii czy USA. W UE ta dynamika produkcji rośnie. Wtedy, kiedy przestanie ona rosnąć, kiedy nastąpi spadek produkcji, będziemy mogli mówić o perspektywie wzrostu cen. Myślę, że to będzie miało miejsce w IV kwartale 2016 roku – dodaje.

REKLAMA

W Polsce spada również spożycie mleka. Z prognoz przedstawionych przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wynika, że w 2016 r. Polacy w przeliczeniu na osobę spożyją 199 litrów mleka. W 2015 r. wypiliśmy 201 litrów mleka na osobę, a w 2014 r. było to 205 litrów.

Elżbieta Mamos, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej