Sejm przyjął specustawę o ASF. Zakłada skup 100 tys. świń

2016-09-05, 19:10

Sejm przyjął specustawę o ASF. Zakłada skup 100 tys. świń
Wirus Afrykańskiego Pomoru Świń wykryto w Polsce w lutym 2014 roku. Do tej pory stwierdzono 18 przypadków zarażeń u trzody chlewnej i 111 u dzików. . Foto: Pixabay

Sejm przyjął jednogłośnie specustawę dotyczącą zwalczania Afrykańskiego Pomoru Świń. To pierwsza z dwóch rządowych propozycji. Dotyczy rozwiązań rynkowych dla producentów i przetwórców mięsa z regionów zagrożonych występowaniem wirusa ASF.

Posłuchaj

Poseł PiS Robert Telus cieszy się, że projekt przeszedł trzy czytania w ciągu jednego dnia. Podkreśla, że jest to tylko część propozycji władz w sprawie zwalczenia choroby
+
Dodaj do playlisty

Poseł PiS Robert Telus cieszy się, że projekt przeszedł trzy czytania w ciągu jednego dnia. Podkreśla, że jest to tylko część propozycji władz dotyczących zwalczenia choroby. - W tych propozycjach skupiliśmy się na rozwiązaniach rynkowych, czyli skupie zdrowego mięsa. Będą kolejne rozwiązania regulujące między innymi kwestię odstrzału dzików - wyjaśnia Robert Telus.

Propozycję popiera prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Apeluje jednak do władz o szybkie rozwiązania systemowe, a nie tylko rynkowe. - Ten projekt kompleksowo nie rozwiązuje problemu ASF. Ona nie powoduje blokowania rozprzestrzeniania się wirusa. Trzeba ostrych i stanowczych reguł fitosanitarnych, rząd ostatnio je poluzował i w sierpniu mieliśmy efekty. Pora wziąć się do roboty - powiedział szef ludowców.

Wiceszef resortu rolnictwa Jacek Bogucki zapowiada, że przegłosowanie specustawy umożliwi konkretne działania już od jutra. "Problem jest na tyle poważny, że zależy nam na możliwie szybkim uchwaleniu. Zakłady są już przygotowane na przyjmowanie mięsa.

Liczymy, że skup odbywać się będzie bezzwłocznie - ustawa do tego potrzebna nie jest. Ona jest wymagana wyłącznie by zagospodarować produkt końcowy" - wskazuje wiceminister.

REKLAMA

Jacek Bogucki przypomina, że specustawa nie jest jedynym działaniem resortu zmierzającym do wygaszenia problemu Afrykańskiego Pomoru Świń. "Kolejnymi działaniami będzie maksymalne ograniczanie populacji dzików. Dodatkowo pełne zabezpieczanie hodowli oraz pomoc dla gospodarstw wygaszających produkcję" - wylicza wiceminister Jacek Bogucki.

Na początek skupione zostanie 100 tys. świń

Projekt specustawy zakłada, że z terenów zagrożonych wystąpieniem wirusa ASF skupionych będzie 100 tysięcy świń. W dalszej perspektywie, ta liczba może być kilkukrotnie wyższa. Przerobione mięso ma docelowo trafiać do instytucji w postaci konserw zamawianych z pominięciem prawa zamówień publicznych.

Zgodnie z harmonogramem obrad Sejmu, drugie czytanie projektu specustawy ma rozpocząć się o godzinie 15.45. Głosowania zaplanowano na godzinę 18.00.

Co zawiera jeszcze specustawa ws. ASF

Ustawa ma umożliwić skuteczniejszą walkę z afrykańskim pomorem świń (ASF) - uszczelniony ma zostać m.in. system identyfikacji i rejestracji zwierząt.

REKLAMA

Zostaną także zwiększone uprawnienia powiatowych lekarzy weterynarii - będą mogli m.in. nakazać odstrzał dzików, wprowadzenie właściwej bioasekuracji gospodarstwa, lub likwidację hodowli świń, bez odszkodowania.


Powiązany Artykuł

asf free 1200.JPG
ASF: specustawa pozwoli na skup świń ze stref ochronnych i przerobienie ich na konserwy dla wojska i na cele charytatywne

Projekt zakłada wykup z obszarów zagrożonych 600 tysięcy świń, głównie na cele publiczne (wojsko, organizacje charytatywne). Hodowcy mają otrzymać za zwierzęta ceny zbliżone do rynkowych - wyjaśnia minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Rząd przygotował ustawę wspierającą rolników

 ̶  Jeśli tylko ustawa wejdzie w życie, będzie możliwość zdjęcia zwierząt. Dziś tamtejsi hodowcy mają problem, świnie przerastają, ważą powyżej stu kilogramów i są problemy z ich zagospodarowaniem. My myślimy głównie nad konserwami dostarczanymi z wyłączeniem prawa zamówień publicznych" - wskazuje minister.

Projekt ustawy rząd przyjął obiegowo przed weekendem. Wszystko po to, by parlament mógł się nią zająć już dziś.

REKLAMA

Na uchwalenie regulacji czekają nie tylko rolnicy, ale i prezydent Andrzej Duda. "Dziękuję ministrowi rolnictwa za opracowanie tego projektu. To rzeczywiście dramat, co spotyka hodowców trzody. To, co się stało i to, co się dzieje na tej płaszczyźnie w ostatnich latach. Wierzę w to, że nareszcie przyjdzie dla tych gospodarstw ratunek i, że otrzymają one adekwatne do strat odszkodowania" - stwierdził Andrzej Duda podczas Dożynek Jasnogórskich.

Specjalny zespół prokuratorów wyjaśni sprawę wirusa afrykańskiego pomoru świń

Działając na polecenie Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry Prokurator Regionalny w Białymstoku powołał zespół prokuratorów do przeprowadzenia śledztwa dotyczącego sprowadzenia w okresie od 1 czerwca 2016 roku do 31 sierpnia 2016 roku na terenie województwa podlaskiego i innych niebezpieczeństwa dla mienia w wielkich rozmiarach powodując szerzenie się choroby zakaźnej w postaci wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Jak czytamy w komunikacie resortu sprawiedliwości, chodzi o przestępstwo z art. 165 par. 1 pkt 1 kodeksu karnego.

Zespół pracuje w Prokuraturze Okręgowej w Białymstoku. W jego skład wchodzi trzech prokuratorów oraz jedenastu funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Białymstoku, Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku, Urzędu Kontroli Skarbowej w Białymstoku oraz Izby Celnej w Białymstoku.

Małe zainteresowanie ograniczeniem hodowli przez rolników

Rolnicy z terenów zagrożonych, którzy zadeklarowali 3-letnie wygaszenie hodowli trzody chlewnej mogą liczyć na rekompensaty i odszkodowanie ze skarbu państwa. Z danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynika, że rezygnację z hodowli zadeklarowało 38 gospodarstw.

REKLAMA

"Roznoszeniu wirusa sprzyjają zachowania ludzi”. Jest już 16 ognisk afrykańskiego pomoru świń

Źr. TVN24/x-news

Wirus Afrykańskiego Pomoru Świń wykryto w Polsce w lutym 2014 roku. Do tej pory stwierdzono 18 przypadków zarażeń u trzody chlewnej i 111 u dzików. W sierpniu ogniska wirusa pojawiły się na Podlasiu, Mazowszu i Lubelszczyźnie.

Problem z eksportem wieprzowiny poza Unię Europejską

Śmiertelna dla trzody chlewnej choroba powoduje, że surowego mięsa oraz przetworów wieprzowych nie można wysyłać na najbardziej perspektywiczne rynki poza Unią Europejską. Przed wystąpieniem pierwszego ogniska choroby w kraju, eksport na rynki trzecie stanowił prawię połowę całego eksportu wieprzowiny. Jego wartość oscylowała w granicach 1,8 miliarda złotych.

REKLAMA

IAR, PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej