Nowy sprzedawca gazu na rynku. Zmiany zobaczymy na rachunkach

Nowela ustawy Prawo energetyczne sprawiła, że w piątek zaczęła działalność nowa spółka-córka należąca do Grupy PGNiG - PGNiG Obrót Detaliczny. Będzie dostarczała gaz do ok. 6,7 mln gospodarstw domowych.

2014-08-03, 08:36

Nowy sprzedawca gazu na rynku. Zmiany zobaczymy na rachunkach
. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O zmianach dotyczących rachunków za gaz mówili w radiowej Jedynce, w audycji Po pierwsze ekonomia: Agnieszka Głośniewska z Urzędu Regulacji Energetyki i Tomasz Bukowski, prezes PGNiG Obrót Detaliczny /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Do tej pory robiła to spółka-matka. Zmianę wymusza postępująca w Polsce liberalizacja rynku gazu.
Jak powiedział prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Mariusz Zawisza, dla przeciętnego Kowalskiego zmiana będzie nieodczuwalna dzięki ostatniej nowelizacji Prawa energetycznego. - Wprowadziła ona tzw. sukcesję generalną, co oznacza, że klienci zostaną automatycznie przeniesieni z PGNiG SA do wyodrębnionej spółki. Oznacza to, że od 1 sierpnia spółka stanie się stroną umów z klientami. Gdyby nie sukcesja, musielibyśmy przeprowadzić skomplikowany proces alokacji klientów - tłumaczył.

PGNiG: 6 mln klientów zostanie przeniesionych do nowej spółki >>>

Rozdzielenie sprzedaży detalicznej i hurtowej gazu przez PGNiG m.in. umożliwia koncernowi realizację ustawowego obowiązku sprzedaży gazu przez giełdę. Nowelizacja Prawa energetycznego z września 2013 r. wprowadziła tzw. obligo giełdowe - obowiązek sprzedaży określonej części gazu przez giełdę. W tym roku to 40 proc., a docelowo ma sięgnąć 55 proc.
PGNiG nie zrealizowało obliga za 2013 r. Jak wielokrotnie wskazywali eksperci, głównym powodem był brak odpowiedniego popytu na gaz. Poziom obliga przekraczał bowiem znacznie zapotrzebowanie na gaz niezależnych sprzedawców; nie mieli oni żadnych powodów, by kupować więcej niż potrzebowali.

Sposób na realizację ustawowego poziomu obliga
Receptą na zmianę tej sytuacji było wydzielenie z PGNiG spółki zajmującej się handlem detalicznym, która ma kupować gaz od PGNiG za pośrednictwem giełdy, realizując w ten sposób ustawowy poziom obliga. W kwietniu Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PGNiG zgodziło się na wyodrębnienie z majątku spółki części nazwanej "Segment Obrotu Detalicznego" i wniesienie aportem do spółki PGNiG Obrót Detaliczny. Zgodnie z uchwałą NWZA do nowej spółki trafi sześć regionalnych Oddziałów Handlowych PGNiG wraz z majątkiem - nieruchomościami itp.
Rozwiązanie jest wzorowane na - uważanej za udaną - liberalizacji rynku energii elektrycznej z 2007 r., kiedy to wydzielono z koncernów energetycznych m.in. spółki obrotu.

REKLAMA

Zużycie gazu w jednostkach energii
Od 1 sierpnia również zmieniły się rachunki za gaz. Zużycie gazu ziemnego będzie wyrażane w jednostkach energii, a nie jak dotychczas w jednostkach objętości. Będziemy płacić nie za metr sześcienny gazu, ale za jego kaloryczność.

Rewolucja PGNiG. Jak zmienią się rachunki za gaz? >>>
Grażyna Piotrowska-Oliwa, była szefowa PGNiG: obligo gazowe podniesie ceny.

Źródło: TVN CNBC/x-news

REKLAMA

PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej