Schetyna: weto Polski na szczycie klimatycznym ostatecznością

2014-10-20, 12:44

Schetyna: weto Polski na szczycie klimatycznym ostatecznością
Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna. Foto: PAP/EPA/NICOLAS BOUVY

Pakiet klimatyczny w obecnym wymiarze jest dla Polski nie do zaakceptowania, ale polskie weto jest ostatecznością. Tak o unijnych negocjacjach w tej sprawie mówi minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna.

Posłuchaj

Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna: pakiet klimatyczny w obecnym wymiarze jest dla Polski nie do zaakceptowania, ale polskie weto jest ostatecznością (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Szef polskiej dyplomacji podkreślał dziś, że Polska pracuje nad tym, aby ustalenia te były korzystne dla polskiej gospodarki i by nie przełożyły się na podwyżkę cen energii w naszym kraju.
Minister liczy na to, że Polska nie będzie musiała korzystać z możliwości weta. - To, że mówimy o groźbie weta i jest o tym mowa przez ostatnie tygodnie i dni , tak jest, ale mam nadzieję, że to jest ostateczność i weto nie będzie musiało zostać użyte - powiedział Schetyna przed spotkaniem unijnych szefów dyplomacji w Luksemburgu.

Premier Ewa Kopacz o redukcji CO2: każda gospodarka ma swoją granicę wytrzymałości.

Źródło: TVN24/x-news

Czwartkowo-piątkowy szczyt UE w Brukseli ma uzgodnić nową politykę energetyczno-klimatyczną Unii po 2020 r. Na początku roku Komisja Europejska zaproponowała nowy cel redukcji emisji CO2 w wysokości 40 proc. do 2030 r. (względem 1990 r.). Zaproponowała też ogólnoeuropejski cel udziału energii ze źródeł odnawialnych na poziomie 27 proc. Obowiązujący do 2020 r. pakiet energetyczno-klimatyczny z 2008 r. zakłada 20-proc. redukcję emisji CO2 i 20-proc. udział energii odnawialnej.

Pakiet klimatyczny: koncerny energetyczne z niepokojem czekają na wyniki szczytu UE >>>
Tymczasem polski rząd zapowiada, że nie zgodzi się na dodatkowe koszty polityki klimatycznej UE, w tym podwyżki cen energii. Premier Ewa Kopacz zapewniła, że Polska twardo będzie prezentować swe stanowisko w kwestii redukcji emisji CO2 w UE i nie wykluczyła weta. Minister spraw europejskich Rafał Trzaskowski wyliczył, że "gdyby się zgodzić na te bardziej ambitne cele, cena energii poszłaby w górę o 80 proc.".

Negocjacje w toku

W ostatnim czasie szefowa rządu Ewa Kopacz prowadziła w sprawie pakietu klimatycznego konsultacje z przywódcami państw europejskich - spotkała się m.in. z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Francji Francois Hollande'em.

Klimat kompromisu. Jak Polska poradzi sobie z obniżeniem emisji CO2?

Źródło: TVP/x-news

IAR/PAP, awi

Polecane

Wróć do strony głównej