Nord Stream 2: spór w niemieckiej koalicji rządowej o planowany gazociąg

W niemieckiej koalicji rządowej wybuchł spór o planowany gazociąg Nord Stream 2 – podał wychodzący w niedzielę dziennik „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” (FAS). SPD jest za realizacją projektu, CDU zgłasza zastrzeżenia.

2015-12-20, 09:04

Nord Stream 2: spór w niemieckiej koalicji rządowej o planowany gazociąg
Plany budowy gazociągu Nord Stream 2 budzą obawy w Polsce (zdjęcie ilustracyjne). Foto: Pixabay.com

Minister gospodarki i energetyki Sigmar Gabriel (SPD) powiedział w rozmowie z „FAS”, że planowany gazociąg jest „zgodny z niemieckimi interesami”. Jak dodał, kanclerz Angela Merkel „podziela jego stanowisko”. 

"Nord Stream 2 korzystny gospodarczo także dla innych krajów UE"

Gabriel, który jest też wicekanclerzem i szefem SPD, zaznaczył, że Nord Stream 2 jest projektem "korzystnym gospodarczo także dla innych krajów UE, w tym Francji". Zastrzegł, że istnieją polityczne warunki tego przedsięwzięcia.

- Najważniejszymi (warunkami) jest utrzymanie przez Rosję także po roku 2019 gazociągów tranzytowych przez Ukrainę, zagwarantowanie Europie Wschodniej (tak Niemcy określają Europę Środkową i Wschodnią – przyp. red.) bezpieczeństwa dostaw energii i przestrzeganie podczas realizacji projektu przepisów europejskich i niemieckich – wyjaśnił Gabriel.

Wicekanclerz podkreślił, że podczas ostatniej rozmowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem odniósł wrażenie, iż strona rosyjska „akceptuje (te warunki) i poszukuje konstruktywnego rozwiązania”. UE powinna zaprzestać „pozorowanych bitew ideologicznych” – powiedział Gabriel.

REKLAMA

Gabriel spotkał się z Putinem pod koniec października w Moskwie. Przed podróżą do stolicy Rosji opowiedział się za złagodzeniem sankcji.

"Niemcy nie powinny dawać Polsce powodów do zaniepokojenia"

Natomiast politycy CDU oceniają krytycznie plany budowy Nord Stream 2. - Chcemy przecież zmniejszyć zależność od Rosji w dziedzinie energii. Nord Stream 2 jest sprzeczny z tym celem i koliduje z celami europejskiej polityki bezpieczeństwa – powiedział przewodniczący komisji spraw zagranicznych Bundestagu Norbert Roettgen.

Jego partyjny kolega Christoph Bergner dodał, że Niemcy nie powinny dawać swojemu sąsiadowi – Polsce powodów do zaniepokojenia. Jego zdaniem „zwartość UE jest ważniejsza niż relacje z Rosją”. Inny poseł CDU Bernd Fabritius powiedział, że Rosja nadal nie może być uważana za solidnego partnera.

Plany budowy Nord Stream 2 były przedmiotem dyskusji w piątek podczas szczytu UE w Brukseli. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział po spotkaniu, że jeśli planowany gazociąg Nord Stream 2 powstanie, to nie pomoże UE w dywersyfikacji energetycznej, ani nie zredukuje uzależnienia od jednego dostawcy.

REKLAMA

PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej