Rosja i trzy kraje OPEC budują koalicję ws. wydobycia ropy
Cztery państwa odgrywające znaczną rolę na światowym rynku ropy, w tym Rosja i Arabia Saudyjska, uzgodniły zamrożenie pułapu jej wydobycia. Ma to zahamować spadek cen surowca.
2016-02-16, 18:59
Posłuchaj
Katar, Arabia Saudyjska, Wenezuela i Rosja postanowiły zamrozić wydobycie ropy naftowej. Zgodnie z porozumieniem zawartym w stolicy Kataru, eksploatacja tego surowca pozostanie na poziomie ze stycznia
Dodaj do playlisty
Na razie nie wiadomo, czy przyłączą się do tego inni globalni producenci.
Porozumienie zawarli na spotkaniu w stolicy Kataru ministrowie do spraw ropy państwa-gospodarza oraz Arabii Saudyjskiej, Rosji i Wenezueli.
Przedstawiając wynik negocjacji, saudyjski minister Ali al-Naimi oświadczył, że zamrożenie produkcji na poziomie ze stycznia jest odpowiednim posunięciem i w ciągu najbliższych kilku miesięcy mogą zostać rozpatrzone nowe kroki na rzecz ustabilizowania rynku. Wyraził jednocześnie nadzieję na przystąpienie do porozumienia innych producentów.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
![Jędrzejak 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/6492501a-5c26-45eb-b37a-e848a2b0ed9f.jpg)
Maciej Jędrzejak, Saxo Bank: porozumienie podpisane, ceny ropy spadają
Rozmowy z Iranem i Irakiem
Wenezuelski minister do spraw ropy Eulogio Del Pino poinformował, że w środę odbędą się rozmowy na ten temat z Iranem i Irakiem. Iran zapowiada znaczne zwiększenie dostaw w celu odzyskania swego udziału na globalnym rynku po wieloletnim obowiązywaniu międzynarodowych sankcji, które w styczniu zniesiono.
Spadające ceny ropy pogrążają gospodarkę Rosji
Od ponad 18 miesięcy cena ropy systematycznie spada, co negatywnie odbija się na gospodarce Rosji.
Prof. Stanisław Gomułka, główny analityk Business Centre Club: tania ropa coraz bardziej osłabia Rosję i zmusi ją do zmiany struktury swojej gospodarki.
Źródło: Newseria
REKLAMA
PAP, awi
REKLAMA