more_horiz
Gospodarka

Dlaczego Polska jest przeciwna budowie Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2016 17:37
Polska jest przeciwna budowie gazociągu Nord Stream 2, łączącego Rosję i Niemcy po dnie Bałtyku - powtórzył pełnomocnik rządu do spraw infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
Audio
  • Polska jest przeciwna budowie gazociągu Nord Stream 2, łączącego Rosję i Niemcy po dnie Bałtyku - powtórzył pełnomocnik rządu do spraw infrastruktury energetycznej Piotr Naimski./IAR/.
  • W ocenie Piotra Naimskiego Nord Stream II może być użyty jako narzędzie nacisku na kraje z którymi chcemy współpracować, przede wszystkim chodzi o Ukrainę./IAR/.
Koszt budowy Nord Stream II, według Gazpromu, to blisko 10 miliardów euro.
Koszt budowy Nord Stream II, według Gazpromu, to blisko 10 miliardów euro. Foto: Nord Stream, materiały prasowe

Brał on udział w konferencji "Gaz dla Polski", która odbyła się w Warszawie.

Zgoda na Nord Stream II ugruntuje monopol Gazpromu w regionie

 
Wyjaśnił, że jesteśmy przeciwni tej inwestycji, ponieważ od strony gospodarczej, handlowej ugruntowuje dominującą pozycję Gazpromu w regionie, co nie jest w polskim interesie.

Nord Stream II bije nie tylko w Ukrainę ale i w europejską solidarność

W ocenie Piotra Naimskiego projekt ten może być użyty jako narzędzie nacisku na kraje z którymi chcemy współpracować, przede wszystkim chodzi o Ukrainę.


Czytaj więcej
nord stream 2 mozaika 1.jpg
Dziewięć państw podpisało list do szefa KE dot. Nord Stream II

̶  To jest projekt, który tak naprawdę podważa europejską solidarność, o którą wszyscy teraz tak zabiegamy, neguje wspólną politykę zagraniczną, energetyczną i bezpieczeństwa Unii jako takiej" - uzupełnił.

We wrześniu 2015 roku największe europejskie koncerny energetyczne podpisały z rosyjskim Gazpromem umowy na rozbudowę gazociągu Nord Stream 2.

A. Duda: Nord Stream 2 stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski

Źr. TVN24/x-news

Koszt, według Gazpromu, to blisko 10 miliardów euro.

IAR, jk