Ciepło geotermalne w Zakopanem walczy ze smogiem
Geotermia Podhalańska w Szaflarach koło Zakopanego od 20 lat produkuje i dostarcza energię cieplną mieszkańcom okolicznych gmin i samego Zakopanego.
2017-03-22, 19:45
Posłuchaj
Spółka się rozwija, będzie także zaopatrywać w ciepło Nowy Targ.
W 2016 roku – jak powiedział prezes Geotermii Podhalańskiej, Wojciech Ignacok – spółka obniżyła odbiorcom ceny.
Najdrożej w geotermii kosztuje sieć
Jak tłumaczy, głównym kosztem firmy nie jest produkcja, ale dystrybucja ciepła.
- Im bardziej sieć jest rozproszona, tym koszty są wyższe, gdyż wchodzą w nie podatki, amortyzacja i inne koszty finansowe, mówi prezes.
REKLAMA
I dodaje, że jeśli chodzi o ceny ciepła, to jego firma ma jedne z najniższych.
Węgiel tańszy, ale…
- Oczywiście, jeśli ktoś opala dom węglem i bierze pod uwagę tylko koszty tego surowca, nie licząc konserwacji to ma taniej, mówi.
Widzimy jednak, że zainteresowanie naszym ciepłem rośnie, o czym świadczy fakt, że każdy kto podłączył jeden obiekt do naszej sieci, przychodzi i podłącza do niej kolejne obiekty, mówi Wojciech Ignacok.
Udziałowcem Geotermii Podhalańskiej jest NFOŚiGW
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest udziałowcem w Geotermii Podhalańskiej – kiedyś zainwestował, ale teraz nie dopłaca.
REKLAMA
Największe koszty Geotermii Podhalańskiej związane są z budową sieci
- Nasza spółka powstała w miejscu, gdzie nie było sieci ciepłowniczej – wyjaśnia Ignacok.
Dlatego, tłumaczy, mamy większe koszty, gdyż musieliśmy ponieść bardzo duże nakłady na sieć ciepłowniczą, mówi gość radiowej jedynki.
Jak dodaje, spółka co roku podłącza kolejnych odbiorców, myśli o następnych odwiertach i o pompach ciepła, udział wód geotermalnych był maksymalny, mówi gość Polskiego Radia.
Geotermia najlepsza na smog
Choć większość energii geotermalnej ogrzewa indywidualnych odbiorców, to daje to 16 procent całego przychodu spółki – mówi prezes Geotermii Podhalańskiej.
REKLAMA
I podkreśla, że geotermia jest źródłem obniżenia emisji dwutlenku węgla.
Polska ma dobre warunki do rozwijania geotermii. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiedział powstanie kolejnych sześciu instalacji geotermalnych.
Aleksandra Michałek – Tycner, jk
REKLAMA