X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rośnie współpraca energetyczna z USA: w tym import gazu i ropy

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 12:41
Rozszerzenie polsko-amerykańskiej współpracy energetycznej ma być jednym z tematów rozmów prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych. Chodzi o dalszy wzrost dostaw gazu ziemnego oraz ropy, które odgrywają coraz wiekszą rolę w dywersyfikacji dostaw tego surowca, gwarantując nam zwi ekszenie bezpieczeństwa energetycznego.
Polska skutecznie dywersyfikuje dostawy gazu - pozwala na to terminal LNG w Świnoujściu, gdzie w 2018 r.  rozładowano blisko 2 mln ton tego surowca, czyli 4,4 mln m3 skroplonego gazu ziemnego.
Polska skutecznie dywersyfikuje dostawy gazu - pozwala na to terminal LNG w Świnoujściu, gdzie w 2018 r. rozładowano blisko 2 mln ton tego surowca, czyli 4,4 mln m3 skroplonego gazu ziemnego.Foto: Shutterstock/Wojciech Wrzesien

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski ujawnił, że w czasie wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA przewidziane są rozmowy biznesowe "dotyczące rozwoju współpracy w sektorze gazu".

Prezydent Duda odwiedzi terminal eksportowy LNG Sabine Pass w Luizjanie

 Ale - jak dodał - toczą się też rozmowy na temat rozszerzenia pakietu współpracy energetycznej między Polską a USA na inne dziedziny energetyki.

W czasie pobytu w USA prezydent Andrzej Duda wraz z sekretarzem energii Rickiem Perrym odwiedzą terminal eksportowy LNG Sabine Pass w Luizjanie, skąd wypływają dostawy skroplonego gazu m.in. dla Polski.

Do Polski trafia coraz więcej gazu LNG

Import amerykańskiego LNG do UE szybko rośnie, zwłaszcza w ciągu ostatniego roku. Transporty skroplonego gazu z USA kupuje PGNiG, zarówno na rynku spot, jak i na podstawie portfela kontraktów, podpisanych z firmami z USA bądź traderami.

W 2018 r. polski gazowy koncern PGNiG podpisał kilka kontraktów, które - w opinii szefów spółki - domykają portfel importowy na najbliższe lata.

Amerykański gaz coraz bardziej konkurencyjny na europejskim rynku

Przełomem w polsko - amerykańskich kontaktach energetycznych było podpisanie - w listopadzie 2017 r. - pięcioletniej umowy na dostawy amerykańskiego LNG od brytyjskiej firmy Centrica. Jak wskazywali wówczas eksperci, kontrakt - choć niewielki, był początkiem współpracy Amerykanów nie tylko z Polską, ale też innymi odbiorcami w Europie. Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski ocenił wówczas, że kontrakt ten pokazał, iż amerykański gaz staje się konkurencyjny na rynku europejskim.

Następnie zawarto ważne kontrakty z Amerykanami

Kolejny kontrakt - zawarł w czerwcu 2018 r. - PGNiG z firmami Venture Global LNG i Port Arthur LNG, spółką zależną Sempra LNG & Midstream. Pierwsza umowa została zawarta z Venture Global LNG na 2 mln ton rocznie (2,7 mld m sześc.) z odbiorem gazu za pośrednictwem dwóch instalacji w Luizjanie: Calcasieu Pass, który ma być oddany do użytku w 2022 roku i Plaquemines - oddanie do użytku w 2023 roku.

 Drugą umowę zawarto z Port Arthur LNG, również na 2 mln ton rocznie, z rozpoczęciem dostaw z terminala Port Arthur w 2023 roku. Obie umowy będą realizowane w formule „free-onboard”.

W październiku tego samego roku PGNiG podpisał dwie długoterminowe umowy na dostawy gazu skroplonego LNG z amerykańskimi firmami Venture Global Calcasieu Pass, LLC oraz Venture Global Plaquemines LNG, LLC.

Każda z nich zakłada zakup przez po około 1 mln ton LNG (tj. około 1,35 mld m sześc. gazu ziemnego po regazyfikacji) rocznie przez 20 lat.

W kolejnych kontraktach zmniejszała się cena gazu z USA

Prezes spółki Piotr Woźniak podkreślał, że to pierwszy długoterminowy kontrakt na dostawy amerykańskiego surowca do krajów Europy Środkowo - Wschodniej. Jak mówił, gaz z tych kontraktów jest o "dwadzieścia kilka" procent tańszy niż gaz rosyjski. Obecny na uroczystości podpisania umów premier Mateusz Morawiecki zauważył, że rząd PiS przystąpił do zdecydowanych działań mających na celu pozyskanie gazu z różnych źródeł (...) ze szczególnym uwzględnieniem możliwości sprowadzania gazu ze Stanów Zjednoczonych i z Norwegii".

Z kolei amerykańska ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher zapewniła, że Stany Zjednoczone "były i będą" wiarygodnym partnerem dla Polski. Podkreślała, że USA staną się jednym z największych eksporterów LNG, głównie z powodu rewolucji łupkowej i zwiększenia produkcji gazu ziemnego.

Kolejny kontrakt z amerykańską firma na 24 lata

Na kolejny kontrakt nie trzeba było długo czekać. Już w listopadzie 2018 polska spółka zawarła z Cheniere Marketing International LLP umowę na zakup skroplonego gazu ziemnego z USA, począwszy od 2019 roku. Umowa została zawarta na 24 lata.

− Wierzę w to, że współpraca pomiędzy firmami będzie układała się doskonale i że ten niezwykle ważny krok, niezwykle ważny, bo nie tylko oznaczający bliską współpracę między Polską i Stanami Zjednoczonymi, ale przede wszystkim w zakresie energii. Bo chcę jeszcze raz podkreślić, oznaczający długoletnią, długofalową współpracę, że on będzie wstępem do dalszych działań, które w tej materii będą realizowane" - powiedział obecny na podpisaniu umowy prezydent Andrzej Duda. Z kolei sekretarz ds. energii USA Rick Perry wskazał, że decyzje, które są podejmowane w Polsce, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, będą niezwykle istotne.

Szef resortu inwestycji Jerzy Kwieciński w rozmowie z PAP podkreślał wtedy, że umowa z Sempra Energy zwiększa nasze bezpieczeństwo energetyczne i siłę negocjacyjną w rozmowach nt. gazu z Rosją. "Stałe dostawy dają też większą stabilność cen w kraju" - ocenił.

Szef resortu inwestycji i rozwoju zwrócił uwagę, że również dla Stanów Zjednoczonych umowa jest bardzo ważna. Zauważył, że jeszcze kilka lat temu Amerykanie nie sprzedawali gazu na rynki międzynarodowe. "Można powiedzieć, że jesteśmy w tej chwili jednym z najważniejszych partnerów tego procesu (otwarcia się - PAP) nie tylko w Europie, ale także na świecie". W jego ocenie może o tym świadczyć fakt, że na podpisaniu umowy obecny był sekretarz ds. energii USA Rick Perry.

Dywersyfikacja dostaw ropy już się przydaje

Potwierdzeniem słuszności kierunku dywersyfikacji dostaw tak gazu jak i ropy był ostatni kryzys związany z zanieczyszczoną ropą w rurociągu „Przyjaźń”.

Mimo dostaw surowca z Rosji – polskie rafinerie nie przerwały produkcji benzyn i diesla, wykorzystując zgromadzone rezerwy oraz dostawy tankowcami do Naftoportu w Gdańsku z innych krajów świata

NRG, PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

LNG z USA zagrożeniem dla Rosji?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 16:02
W kontekście wizyty Donalda Trumpa w Polsce mówi się m.in. o kwestiach związanych z bezpieczeństwem energetycznym i ewentualnym imporcie skroplonego gazu ziemnego ze Stanów Zjednoczonych. W audycji Spojrzenie na Wschód komentarz Wojciecha Jakóbika z BiznesAlert.pl i Michała Baranowskiego z German Marshall Fund.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Duda rozmawiał w Davos z prezydentem USA o dostawach gazu LNG do Polski

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2018 15:44
Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Davos z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Do krótkiej rozmowy doszło w kuluarach Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, gdzie goszczą obaj politycy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska przyciąga amerykański biznes

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 13:10
Wiceminister przedsiębiorczości i technologii Tadeusz Kościński udaje się z oficjalną wizytą do Stanów Zjednoczonych, gdzie spotka się m.in. z reprezentantami amerykańskiego świata biznesu - poinformowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy za amerykańskim wojskiem przyjdą do Polski jeszcze większe inwestycje z USA?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 19:20
12 czerwca prezydent Andrzej Duda złoży oficjalną wizytę w Waszyngtonie, gdzie w Białym Domu spotka się z prezydentem Donaldem Trumpem. Głównym tematem będzie obecność wojsk amerykańskich w Polsce. Eksperci mówią, że zawsze za wojskami amerykańskimi idą też mocniejsze relacje gospodarcze i inwestycje. Czy tak będzie i tym razem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biały Dom o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy. "Zostaną ogłoszone ważne decyzje"

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 11:14
Prezydent Andrzej Duda jest już w Waszyngtonie, gdzie dziś spotka się z prezydentem Donaldem Trumpem. Biały Dom zapowiada, że podczas wizyty zostaną ogłoszone ważne decyzje dotyczące amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce.
rozwiń zwiń