Nowelizacja ustawy ws. cen prądu. Kto zapłaci tyle co rok temu, a kto więcej?
Sejm przyjął drugą nowelizację ustawy o cenach prądu. Średnie i duże firmy zapłacą za prąd więcej, jeśli wykorzystały pomoc publiczną de minimis. Ceny energii w tym roku zostaną natomiast zamrożone dla gospodarstw domowych, samorządów, szpitali i małych firm.
2019-06-17, 09:07
Posłuchaj
Bartłomiej Derski z portalu WysokieNapiecie.pl mówi, że większość gospodarstw domowych do tej pory płaciła ubiegłoroczne stawki, i to się nie zmieni do końca tego roku. Część odbiorców, np. w Warszawie, miała podniesione ceny, ale teraz dostawca wyrówna im pierwsze półrocze, a w drugim półroczu będą już obowiązywać stawki ubiegłoroczne. To samo dotyczy małych firm i samorządów.
Jeśli chodzi o duże przedsiębiorstwa, to - jak wyjaśnia Bartłomiej Derski - będą one miały wyrównane stawki za pierwsze półrocze. W drugim półroczu sprzedawcy będą mogli im już podnieść ceny, ale wtedy firma będzie mogła złożyć wniosek o rekompensaty za wzrost w ramach tzw. pomocy publicznej de minimis. Jeśli już wcześniej korzystała z podobnego wsparcia, to rekompensat nie dostanie.
Ekspert dodaje, że ostatnia nowelizacja ustawy obniża podatek akcyzowy i zmniejsza tzw. opłatę przejściową. Jego zdaniem nie rozwiązuje ona jednak problemu rosnących hurtowych cen energii.
- Nie da się utrzymać na dłuższą metę niskich cen energii elektrycznej dopóki koszty paliwa (węgla, gazu) są na wyższym poziomie, i przede wszystkim także koszty uprawnień są znacznie wyższe w ubiegłych ratach - komentuje Bartłomiej Derski.
REKLAMA
Nowelizacja trafi teraz do Senatu. W przygotowaniu są też przepisy o rekompensatach za wzrost cen prądu dla branży energochłonnej, m.in. dla hut.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Polskie Radio 24, Karolina Mózgowiec, md
REKLAMA