X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Prezes PGNiG zapewnia: dostawy gazu z Kataru nie są zagrożone

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 13:05
- Nie ma żadnych przesłanek mogących wskazywać na zagrożenie dostaw LNG z Kataru przez cieśninę Ormuz w związku z wzrostem napięcia w Zatoce Perskiej - poinformował prezes PGNiG Piotr Woźniak.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock

- PGNiG na bieżąco monitoruje sytuację - powiedział dziennikarzom w Przemyślu prezes PGNiG. Jak przypomniał, za terminowe dostawy surowca do terminala LNG w Świnoujściu odpowiada strona katarska.

Wzrost napięcia na ważnym szlaku morskim

W czwartek w Zatoce Omańskiej w pobliżu cieśniny Ormuz doszło do ataku na dwa tankowce - japoński i norweski - wskutek czego zostały one uszkodzone, a ich załogi ewakuowano. Stany Zjednoczone obarczyły odpowiedzialnością za ataki Iran, władze tego kraju jednak kategorycznie zaprzeczają.

Do incydentu odniósł się w niedzielę także brytyjski minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt. Zapytany przez stację BBC, czy to Iran jest odpowiedzialny za ataki, odpowiedział: - Przeprowadziliśmy własną ocenę wywiadowczą i zwrot, którego użyliśmy, brzmi: niemal na pewno. (...) Nie wierzymy, by ktoś inny mógł to zrobić.

Hunt wezwał też wszystkie strony do deeskalacji konfliktu.


iran tankowce 1200 pap.jpg
Atak na tankowce. USA pokazały wideo wskazujące na winę Iranu

"Autostrada" dla światowego handlu ropą

Mierząca w najwęższym miejscu 33 km cieśnina Ormuz to najważniejsza droga pozwalająca na transport ropy z Zatoki Perskiej na światowe oceany. Mimo regionalnych konfliktów przepływa nią blisko jedna piąta światowego zużycia tego surowca.

Cieśnina położona jest między Zatoką Perską a Zatoką Omańską i oddziela Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman od Iranu. Ten szlak komunikacyjny ma olbrzymie znaczenie strategiczne. Przepływa nim ok. 17,4 mln baryłek ropy dziennie, co stanowi blisko jedną piątą światowego zużycia tego surowca. Szacuje się, że to nawet 40 proc. ropy transportowanej drogą morską.

Ilość ropy, która codziennie transportowana jest przez cieśninę Ormuz, to w przybliżeniu dwa razy więcej niż cała jej produkcja w USA. Około 80 proc. z niej kierowane jest na rynki azjatyckie.

Łączące akweny przejście to główna trasa eksportu ropy z Arabii Saudyjskiej, Iranu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kuwejtu oraz Iraku. Trasą tą również większość gazu skroplonego gazu ziemnego (LNG) eksportuje Katar.

Dywersyfikacja dostaw gazu

W 2009 roku podpisano umowę, na mocy której Qatargas ma przez 20 lat dostarczać PGNiG 1 mln ton skroplonego gazu (LNG), czyli prawie 1,4 mld m sześc. gazu rocznie. W czerwcu 2017 roku PGNIG podpisało umowę dodatkową tego długoterminowego kontraktu. Zgodnie z nią Qatargas będzie dostarczać PGNiG 2 mln ton LNG rocznie, co odpowiada ok. 2,7 mld m sześc. gazu. W latach 2018-2020 dostawy są jeszcze większe: wyniosą 2,17 mln ton LNG rocznie, czyli ok. 2,9 mld m sześc. gazu.

NRG, PAP, md

Zobacz więcej na temat: energetyka gaz
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Doradca prezydenta USA: współpraca z Polską ws. dostaw gazu jest ważna z wielu perspektyw

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 12:16
- Współpraca Polski i USA dotycząca dostaw LNG ma ogromne znaczenie ekonomiczne i geopolityczne - powiedział Kevin Hassett, szef doradców ds. gospodarczych amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa. Dodał, że USA badają możliwości współpracy z Polską ws. energetyki atomowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budowa nowego gazoportu. Dr Paweł Poprawa: to część polityki zwiększania mocy importowej gazu

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 20:11
- Dodatkowy gazoport pływający jest częścią polityki zwiększania mocy importowej gazu do Polski. Będzie on mobilną jednostką - mówił w Polskim Radiu 24 dr Paweł Poprawa, ekspert ds. energetyki z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dywersyfikacja w praktyce. Premier: za kilka lat nie będziemy już sprowadzać gazu z Rosji

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2019 11:38
Za 3-4 lata Polska będzie w pełni wolna od dostaw gazu ze Wschodu - podkreśla premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z piątkowym "Polska Times". Wskazuje również, że jest duża szansa na zgodę Brukseli na utrzymanie cen prądu dla małych i średnich przedsiębiorstw, samorządów, szpitali i szkół.
rozwiń zwiń