Kraje bałtyckie wejdą do systemu energetycznego UE. Polska kluczowym łącznikiem
720 milionów euro z unijnych funduszy zostało przyznanych na synchronizację sieci energetycznych w Europie. Chodzi o odłączenie Bałtów od rosyjskiego systemu i podłączenie ich do europejskiego, a łącznikiem ma być Polska.
2020-10-02, 11:21
Państwa członkowskie UE uzgodniły w czwartek propozycję Komisji dotyczącą zainwestowania 998 mln euro w kluczowe europejskie projekty dotyczące infrastruktury energetycznej w ramach instrumentu "Łącząc Europę" (CEF).
Posłuchaj
Najwięcej środków przeznaczonych zostało na integrację systemów energetycznych krajów bałtyckich z unijnymi
Najwięcej środków - 720 mln euro - przeznaczono na Baltic Synchronization Project, który ma zintegrować rynki energii elektrycznej Estonii, Łotwy, Litwy i Polski poprzez interkonektor.
Nowe środki zostaną przeznaczone przede wszystkim na budowę Harmony Link - kabla elektroenergetycznego łączącego Polskę i Litwę przez Morze Bałtyckie. Kabel stanie się elementem składowym przyszłej sieci morskiej na Morzu Bałtyckim.
REKLAMA
Premier Mateusz Morawiecki: energia filarem solidarności i bezpieczeństwa w regionie
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że to pomoże w przezwyciężeniu izolacji Litwy, Łotwy i Estonii.
Bezpieczeństwo źródeł dostaw energii to warunek wstępny stabilności regionu, energia to filar bezpieczeństwa - podkreślał z kolei premier Mateusz Morawiecki podczas wspólnego oświadczenia.
Dziękował KE za współpracę w obszarze energetyki i podpisanie porozumienia.
- Energia jest filarem bezpieczeństwa i filarem współpracy gospodarczej i musimy robić wszystko, żeby realizować wspólnie cele energetyczne" - powiedział. Podpisanie umowy określił jako istotny krok, który pomoże przezwyciężyć izolację energetyczną państw bałtyckich.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Inicjatywa Trójmorza: region uniezależnia się od rosyjskiego gazu
- W ten sposób pokazujemy solidarność z państwami bałtyckimi - Litwą, Łotwą i Estonią. To także bardzo ważny krok do przodu, jeśli chodzi o współpracę energetyczną. Energia to bardzo istotny czynnik ekonomiczny. Bezpieczeństwo źródeł dostaw energii to warunek wstępny stabilności i siły naszego regionu" - dodał Morawiecki.
Szefowa KE Ursula Von der Leyen: ten projekt zakończy izolację energetyczną państw bałtyckich
Przewodnicząca Komisji Europejskiej we wspólnym oświadczeniu z przywódcami państw bałtyckich i Polski podkreśliła, że połączenie elektroenergetyczne państw bałtyckich z resztą Europy zakończy ich izolację i ograniczy nadmierną zależność regionu od jednego źródła importu energii.
- Robimy duży krok naprzód w stronę łączenia Europy. Pokazujemy europejską solidarność w praktyce. Ostatniej nocy przyznaliśmy 720 mln euro z mechanizmu „Łącząc Europę”, aby połączyć bałtycką sieć energetyczną z resztą Europy - powiedziała.
Przekazała, że w efekcie tego projektu zakończy się izolacja rynku energii państw bałtyckich.
REKLAMA
Synchronizacja sieci krajów bałtyckich z europejską siecią kontynentalną miałaby nastąpić do 2025 roku.
IAR, jk
REKLAMA