Około 80 procent gmin w całej Polsce chce współpracować przy programie „Czyste Powietrze”

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że do wojewódzkich funduszy zgłosiło się około 2 tysięcy samorządów gminnych, które chcą współpracować przy programie „Czyste Powietrze”.

2021-04-03, 13:44

Około 80 procent gmin w całej Polsce chce współpracować przy programie „Czyste Powietrze”
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Niemal dwa miesiące temu ogłoszono pakiet zachęt dla gmin. Będą mogły z nich skorzystać jednostki, które do końca marca zadeklarowały współpracę przy największym rządowym programie antysmogowym.


Powiązany Artykuł

ekologia smog1200.jpg
Nowy nabór w programie "Stop smog". Sprawdź szczegóły

Na 2,5 tys. gmin w Polsce, programem zainteresowanych jest 2 tysiące z nich

Wiceprezes NFOŚiGW powiedział, że prawie 1200 gmin podpisało już porozumienia, a 800 kolejnych złożyło deklaracje i zamierza to zrobić. Przypomniał, że w całej Polsce istnieje niemal 2500 gmin.


Posłuchaj

Około 80 procent gmin w całej Polsce chce współpracować przy programie „Czyste Powietrze”. Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że do wojewódzkich funduszy zgłosiło się około 2 tysięcy samorządów gminnych./IAR/. 0:32
+
Dodaj do playlisty

 

Gminy otrzymują środki na prowadzenie punktów konsultacyjnych oraz bonusy za wnioski

Gminy otrzymają 30 tysięcy złotych na prowadzenie punktu konsultacyjno-informacyjnego „Czystego Powietrza”.

REKLAMA

Przewidziano też wyższe stawki za składane wnioski - 50 złotych za każdy poprawnie złożony wniosek i 150 złotych w przypadku wniosku z zaświadczeniem o podwyższonym poziomie dofinansowania.

O wydanie takiego zaświadczenia mogą wystąpić osoby, których przeciętny miesięczny dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 1400 złotych, a także osoby z gospodarstwa jednoosobowego, których dochód nie przekracza 1960 złotych.


Posłuchaj

O podwyższony poziom dofinansowania w programie mogą ubiegać się osoby o najniższych dochodach. W takich przypadkach gmina wydaje zaświadczenie o dochodach. O jego wydanie mogą wystąpić osoby, których przeciętny miesięczny dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 1400 złotych, a także osoby z gospodarstwa jednoosobowego, których dochód nie 0:21
+
Dodaj do playlisty

 

Program przewiduje dotacje na wymianę „kopciuchów” oraz ocieplenie budynków

O dotacje na wymianę starych źródeł ciepła i ocieplenie budynku w ramach „Czystego Powietrza” mogą starać się właściciele i współwłaściciele domów.

REKLAMA

Ma to się przyczynić do poprawy jakości powietrza, a dla właścicieli oznaczać mniejsze zużycie energii i niższe rachunki.

(IAR), jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej