X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Kraje G20 szykują się do szczytu klimatycznego w Glasgow. Brak zgody co do ograniczenia użycia węgla

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 06:30
Grupa 20 bogatych krajów jest podzielona w kwestii wycofania węgla i zobowiązania się do ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza, przygotowując się do kluczowego szczytu w Rzymie w przyszłym tygodniu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/DisobeyArt

Potrzeba ograniczenia emisji gazów cieplarnianych będzie jednym z najważniejszych punktów programu rzymskiego szczytu G20 w dniach 30-31 października, postrzeganego jako kluczowy krok bezpośrednio przed szerszymi rozmowami klimatycznymi ONZ, zwanymi COP26, które odbędą się w Glasgow w Szkocji.

Czytaj także:
shutt klimat 1200.jpg
''Fit for 55'', czyli UE w trosce o klimat. Chiny nie przejmują się emisjami gazów cieplarnianych

Przewodniczący COP26, Brytyjczyk Alok Sharma, powiedział w przemówieniu w tym miesiącu, że spotkanie G20, które odpowiada za 80 proc. globalnych emisji, będzie "decydujące" dla osiągnięcia sukcesu w Glasgow. Wielcy truciciele, tacy jak Chiny i Indie, jak dotąd okopali się na swoich pozycjach, i poczyniono niewiele postępów od czasu spotkania ministrów energii i środowiska G20 w Neapolu w lipcu.

- Widzę problem w zobowiązaniu do ograniczenia wzrostu temperatury o 1,5 stopnia oraz w wycofaniu się Chin, Indii i Rosji z węgla i paliw kopalnych - powiedział minister G20. W liście do włoskiego przewodniczącego G20 Mario Draghiego dziewięć krajów, w tym Grenada i Wyspy Marshalla, narażone na sztormy i podnoszenie się poziomu mórz, wezwało kraje G20 do podniesienia swoich zobowiązań klimatycznych, aby "nadać ton" COP26.

Naukowcy zajmujący się klimatem twierdzą, że ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia w porównaniu z poziomem sprzed epoki przemysłowej jest niezbędne do ograniczenia katastrof ekologicznych, ale szerokie i jasne zobowiązanie do osiągnięcia tego celu okazuje się nieuchwytne.

Czytaj także:
shutt cop26 1200.jpg
Szczyt klimatyczny w Glasgow. Związki zawodowe zapowiadają strajki w czasie COP26

Przełomowe porozumienie paryskie ONZ podpisane w 2015 r. miało na celu ograniczenie globalnego ocieplenia do "znacznie poniżej 2 stopni" i "najlepiej" do 1,5 stopnia, a od tego czasu międzynarodowe zgromadzenia z trudem próbowały coś zdziałać. W Neapolu ministrowie ds. energii i środowiska uznali, że zagrożenia dla środowiska są mniejsze przy 1,5 stopnia niż przy 2 stopniach, ale ponownie nie udało im się jasno stwierdzić, że 1,5 nie może zostać przekroczone.

Nie udało im się również osiągnąć jednomyślnego porozumienia w sprawie ustalenia dat zakończenia subsydiowania paliw kopalnych, wstrzymania międzynarodowego finansowania projektów węglowych i całkowitego wycofania się z energii węglowej. Węgiel wciąż zasila ponad połowę energii elektrycznej wytwarzanej przez Chiny, największego na świecie producenta energii, a także największego emitenta gazów cieplarnianych. Kraj zobowiązał się do osiągnięcia neutralności węglowej do 2060 r., ale nie podał daty wstrzymania krajowej produkcji węgla.

PolskieRadio24.pl/ Reuters/ mib

Czytaj także

Lawina problemów Wielkiej Brytanii. Premier nie ustępuje

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 08:20
Brytyjski premier Boris Johnson oświadczył w środę, że wyrównywanie szans życiowych w kraju jest największym zadaniem jego rządu. Zapewnił, że nie będzie powrotu do starego modelu gospodarczego opartej na niekontrolowanej imigracji i niskich płacach. Tymczasem problemy Wielkiej Brytanii narastają w lawinowym tempie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakorkowane porty w Wielkiej Brytanii. Na odbiór czeka 50 tys. kontenerów

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 05:59
Brak kierowców ciężarówek w połączeniu z rosnącym wszędzie na świecie popytem na towary spowodował zakorkowanie największego brytyjskiego portu towarowego w Felixstowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka Brytania: braki kadrowe w branży mięsnej. Rząd oferuje 800 wiz dla rzeźników

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 03:53
Brytyjski rząd zaoferuje 800 tymczasowych wiz zagranicznym rzeźnikom, by rozładować zatory i uniknąć zmasowanego uboju świń - ogłosił w czwartek minister środowiska, żywności i spraw wiejskich George Eustice.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczyt klimatyczny w Glasgow. Związki zawodowe zapowiadają strajki w czasie COP26

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 05:05
Rozpoczynający się za dwa tygodnie w Glasgow ONZ-owski szczyt klimatyczny COP26 prawdopodobnie będzie stał pod znakiem strajków, a w konsekwencji problemów logistycznych. Strajk zapowiedzieli już kolejarze, a grożą nim też śmieciarze i sprzątacze.
rozwiń zwiń