Rachunki za prąd pójdą w dół. URE zatwierdził obniżkę taryfy Enei

2022-02-16, 16:22

Rachunki za prąd pójdą w dół. URE zatwierdził obniżkę taryfy Enei
URE zatwierdził zmianę taryfy Enea na energię elektryczną, obniżającą ceny o 5 zł/MWh dla taryfy G. Foto: shutterstock.com/MemoryMan

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził zmianę taryfy Enea na energię elektryczną dla odbiorców z grup taryfowych G (gospodarstwa domowe), która obniża ceny energii o 5 zł/MWh - poinformował URE. To ważna decyzja dla jednej piątej odbiorców energii elektrycznej w Polsce.

Jak przekazał URE, zmiana taryfy ma związek z czasową obniżką akcyzy na energię elektryczną.

Spółka Enea Operator działa na obszarze 58 174,13 km2, który obejmuje sześć województw: wielkopolskie, zachodniopomorskie, kujawsko – pomorskie, lubuskie, oraz niewielką części województwa dolnośląskiego oraz pomorskiego.

Obniżka taryfy dla odbiorców indywidualnych

"Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził ustaloną przez Przedsiębiorstwo taryfę dla energii elektrycznej dla odbiorców z grup taryfowych G (przyłączonych do sieci Enea Operator Sp. z o.o.), dla których Przedsiębiorstwo świadczy usługę kompleksową na okres od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r." - wskazano w uzasadnieniu decyzji URE.

Mniejsza taryfa w związku ze zwolnieniem z akcyzy

Przypomniano, że Enea 13 stycznia br. wystąpiła z wnioskiem o zatwierdzenie zmiany taryfy dla energii elektrycznej dla odbiorców grup taryfowych G, w związku z ustawą z dnia 9 grudnia 2021 r., o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie z dniem 18 grudnia 2021 r.

"Zmiana taryfy polega na obniżeniu o 5 zł/MWh cen energii elektrycznej zawartych w aktualnie obowiązującej taryfie, z tytułu czasowego zwolnienia z akcyzy" - napisano.

Zwolnienie z akcyzy może zostać przedłużone na cały 2022 r.

Dodano, że mając na uwadze sytuację w kraju i w całej Europie w zakresie wzrostu cen nośników energii, wysoki poziom inflacji i podejmowane przez rząd i parlament działania w ramach tarcz antyinflacyjnych, "nie można wykluczyć sytuacji, w której ww. zwolnienie z akcyzy będzie przedłużone i obejmie większość 2022 r.".

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki jest centralnym organem administracji rządowej powołanym na mocy ustawy z 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, do realizacji zadań z zakresu regulacji gospodarki paliwami i energią oraz promowania konkurencji.


PAP, jk

Polecane

Wróć do strony głównej