Ekspert: postęp technologiczny sprawia, że potencjał morskiej energetyki wiatrowej stale rośnie

Offshore może zapewnić Polsce ponad połowę zapotrzebowania na energię. Tak wynika z najnowszego raportu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. O tym, jak nasz kraj zamierza wykorzystać ten potencjał mówił gość Programu 1 Polskiego Radia - Piotr Czopek, ekspert z PSEW.

2022-11-18, 17:40

Ekspert: postęp technologiczny sprawia, że potencjał morskiej energetyki wiatrowej stale rośnie
Z danych zawartych w raporcie Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej wynika, że wykorzystanie pod farmy wiatrowe wszystkich zidentyfikowanych obszarów w polskiej części Bałtyku, przełoży się na 33 GW mocy.Foto: pixabay

Z danych zawartych w najnowszym raporcie Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej wynika, że wykorzystanie pod farmy wiatrowe wszystkich zidentyfikowanych obszarów w polskiej części Bałtyku, przełoży się na 33 GW mocy i produkcję 130 TWh energii elektrycznej rocznie.

Rośnie potencjał morskiej energetyki wiatrowej

Zdaniem eksperta - postęp technologiczny sprawia, że potencjał morskiej energetyki wiatrowej stale rośnie. - Jest to zasób (energii - red.), który jest darmowy i warto po niego siegnąć - zaznaczył  Piotr Czopek z PSEW.

Jak dodał - aby osiagnąć zakładane 33 GW mocy z morskich farm wiatrowych na Bałtyku potrzeba przynajmniej 20 lat. Według eksperta, dużym wyzwaniem oprócz kwestii technicznych jest przyłączanie odnawialnych źródeł energii do sieci przesyłowej, którą trzeba przystosować do - z jednej strony wytwórców energii - z drugiej - do jej odbiorców.

Problemy z siecią przesyłową w Polsce

Do tego sieć przesyłowa w Polsce - mówił ekspert - jest przestarzała, budowana w innych realiach energetycznych i dlatego przyłączanie do niej zarówno dużych, jak i małych prosumenckich producentów energii elektrycznej stanowi spory problem dlatego potrzebne są "olbrzymie inwestycje".

REKLAMA

- Jeśli chodzi o budowę morskich farm wiatrowych Polska jest dopiero na początku drogi - powiedział gość radiowej Jedynki.

Przypomnijmy, że aktualna Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. przewiduje budowę na Bałtyku 11 GW mocy z produkcją poniżej 40 TWh rocznie.

Posłuchaj

Posłuchaj

Gościem Programu 1 Polskiego Radia był Piotr Czopek - ekspert z Polskiego Stowarzyszenia Energii Wiatrowej. Rozmawiał Błażej Prośniewski. 5:40
+
Dodaj do playlisty

Tymczasem roczne zużycie energii elektrycznej wynosi ok. 170 TWh i przewiduje się, że do 2030 r. wzrośnie do 190 TWh. Potencjał lokalizacji przeznaczonych w Planie Zagospodarowania Przestrzennego Polskich Obszarów Morskich pod morską energetykę wiatrową wynosi 15,3 GW i 60 TWh produkowanej rocznie energii.

REKLAMA

Czytaj także:

Polskie Radio Program 1, akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej