more_horiz
Gospodarka

Pozew przeciwko Gazpromowi. Niemiecka firma chce wysokiego odszkodowania

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 18:16
Niemiecki importer gazu Uniper pozywa rosyjski koncern energetyczny Gazprom. Niemcy domagają się odszkodowania za złamanie kontraktu. Pozew trafi do arbitrażu w Sztokholmie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Alexander Chizhenok

Władze firmy Uniper argumentują, że Niemcy były zmuszone do zakupu gazu po podwyższonej cenie od innych dostawców po tym, jak Gazprom najpierw ograniczył, a potem całkowicie wstrzymał dostawy gazociągiem Nord Stream 1.

Pomoc od państwa

Z tego powodu spółka z Düsseldorfu odnotowała w pierwszej połowie bieżącego roku stratę około 12 miliardów euro i została zmuszona do zwrócenia się do rządu federalnego o wsparcie. Ma otrzymać od państwa pomoc w wysokości ośmiu miliardów euro.

Niemiecki importer był też partnerem Gazpromu w projekcie Nord Stream 2. Według własnych obliczeń Uniper stracił na nim 950 milionów euro. Udzielone Rosjanom kredyty miały zostać spłacone tanim gazem, a teraz generują dodatkowe straty. W listopadzie Uniper opublikował raport, z którego wynika, że w ciągu dziewięciu miesięcy poniósł łączną stratę w wysokości 40 miliardów euro.

Posłuchaj

00:52 12076178_1.mp3 Niemiecki importer gazu Uniper pozywa rosyjski koncern energetyczny Gazprom. Z Berlina Wojciech Osiński (IAR)

 Czytaj także:

Główną działalnością firmy Uniper jest wytwarzanie energii, a także globalny handel gazem, co czyni ją jednym z wiodących importerów tego surowca w Europie.

IAR, akg