OC: rośnie liczba wypłacanych odszkodowań. „Składki będą rosły”

Maj to rekordowy miesiąc pod względem liczby szkód komunikacyjnych. Za wypadki drogowe, które wydarzyły się w maju ubiegłego roku firmy ubezpieczeniowe przyjęły zgłoszenia 74 tysięcy szkód z polis OC i 58 tysięcy z AC.

2015-05-05, 12:31

OC: rośnie liczba wypłacanych odszkodowań. „Składki będą rosły”
Sława Cwalińska-Weychert, wiceprezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Foto: Materiały prasowe

Posłuchaj

O wzroście liczby wypłacanych odszkodowań osobowych mówiła w Polskim Radiu 24, w audycji Wydarzenia dnia w gospodarce, Sława Cwalińska-Weychert, wiceprezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego /Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Dane z ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych pokazują też, że Polacy coraz bardziej cenią swoje zdrowie i życie, bo rosną roszczenia za szkody osobowe, a co za tym idzie wypłacane w związku z tym świadczenia - mówi Sława Cwalińska-Weychert, wiceprezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

- To jest trend, który obserwujemy od kilku lat. Rzeczywiście liczba wypłacanych odszkodowań osobowych wzrosła o 10 punktów procentowych. Wcześniej udział wypłat osobowych stanowił 15 proc. w 2008 roku, natomiast w ubiegłym roku już 25 proc. wszystkich wypłaconych odszkodowań na kwotę 7,5 mld zł – mówi wiceprezes UFG.

Zmieniła się interpretacja prawa

Przyczyn zmian jest kilka. Po pierwsze Polacy są bardziej świadomi swojego prawa do rekompensaty za szkody osobowe, tu też pomagają kancelarie odszkodowawcze, a po drugie zmiany prawa sprzyjają rozszerzeniu katalogu roszczeń za szkody osobowe. Od 2010 roku obowiązuje interpretacja art. 448 Kodeksu cywilnego, rozszerzająca katalog dóbr osobistych o śmierć osoby bliskiej. Dodatkowo wprowadzono 20-letni okres przedawnienia roszczeń.

- Roszczenia mogą sięgać aż do wydarzeń, które miały miejsce pod koniec lat 90. Kumulacja tych roszczeń nastąpiła od 2012-2013 r. Tak więc teraz ubezpieczyciele wypłacają świadczenia za zdarzenia sprzed 15-18 lat. To dobra informacja dla tych, którzy stracili bliskich. Oni mogą uzyskać teraz rekompensatę. Nie jest to jednak dobra wiadomość dla obecnych posiadaczy samochodów, ponieważ ówczesne prawo nie przewidywało takiej regulacji, więc te świadczenia nie były uwzględnione w składkach. To oznacza, że za dziś wypłacane odszkodowania poszkodowanym kilkanaście lat temu płacą wyłącznie obecni właściciele aut. Składki ubezpieczenia OC, razem ze wzrostem wypłacanych odszkodowań, będą rosły – podkreśla Sława Cwalińska-Weychert.

REKLAMA

Tych roszczeń może być jeszcze więcej, bo sporo spraw jest w sądach. W Europie Zachodniej wypłaty szkód osobowych stanowią ponad 50 procent wydatków ubezpieczycieli na likwidację szkód z OC komunikacyjnego.

Sylwia Zadrożna, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej