Sprawdzanie historii pojazdu w Internecie hitem. Podobne rozwiązanie na poziomie UE?
Strona HistoriaPojazdu.gov.pl działa niespełna rok, a do tej pory odwiedziło ją ponad 10 mln unikalnych użytkowników, z czego ponad 1 mln wygenerowało darmowy raport.
2015-05-06, 11:23
Posłuchaj
Dzięki tej stronie możemy sprawdzić historię używanego auta czy motocyklu. W bazie znajdziemy wiele przydatnych informacji, jednak niektórych w niej brakuje.
- Możemy sprawdzić podstawowe informacje o samym pojeździe: jego dane techniczne, markę, model, pojemność silnika, rozstaw osi. Poza tym możemy sprawdzić historię auta, która mówi o tym, kiedy pojazd był po raz pierwszy zarejestrowany w Polsce, ilu miał właścicieli, czy były to osoby fizyczne, czy podmioty gospodarcze. Po trzecie możemy sprawdzić, czy auto ma ważne OC i czy te ubezpieczenie było regularne. Możemy też sprawdzić, czy samochód ma ważne badanie techniczne i czy w nich też nie było za dużej przerwy. Od początku 2014 roku są zbierane także informacje o przebiegu pojazdów – mówi Piotr Mierzwiński z Centralnego Ośrodka Informatyki.
Raporty są darmowe
Co ważne raporty na stronie HistoriaPojazdu.gov.pl są darmowe.
- Możemy sprawdzać nie tylko własne auto, ale także za zgodą właściciela samochód, który dopiero zamierzamy kupić. Potrzebne są trzy podstawowe dane: numer tablicy rejestracyjnej, datę pierwszej rejestracji auta oraz numer VIN – informuje gość radiowej Jedynki.
REKLAMA
Nie sprawdzimy samochodu sprowadzonego z zagranicy
Jak dodaje ekspert, usługa sprawdzania historii pojazdu bazuje na informacjach gromadzonych w Centralnej Ewidencji Pojazdów.
- To jest baza, która zbiera informacje o samochodach w Polsce. Wobec tego nie posiadamy informacji, które wykraczają poza granice naszego kraju. Takiego przepływu informacji w Uniii Europejskiej w ogóle nie ma – mówi Piotr Mierzwiński. - Komisja Europejska pracuje nad tego typu rozwiązaniami - dodaje.
Dominik Olędzki, awi
Polecane
REKLAMA