Cywilne statki powietrzne będą mogły korzystać z lotnisk wojskowych

Umożliwienie cywilnym statkom powietrznym korzystanie z lotnisk wojskowych to cel nowelizacji Prawa lotniczego, którą podpisał były już prezydent Bronisław Komorowski.

2015-08-10, 10:11

Cywilne statki powietrzne będą mogły korzystać z lotnisk wojskowych
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

O zmianach w Prawie lotniczym mówił w radiowej Jedynce gość Porannych rozmaitości: mec. Piotr Kasprzyk, były wiceprezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego /Grażyna Raszkowska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Kto będzie przede wszystkim beneficjentem tych zmian - wyjaśnia mec. Piotr Kasprzyk, były wiceprezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego, który uczestniczył w pracach nad nowelizacją.

- Dopuszczono możliwość wykonywania operacji cywilnych statków powietrznych na lotniskach wojskowych. Do chwili obecnej podział Prawa lotniczego ściśle rozgraniczał lotnictwo cywilne od lotnictwa wojskowego. Samoloty cywilne nie mogły lądować na lotniskach wojskowych – zaznacza gość radiowej Jedynki.

Beneficjentem zmian będzie przede wszystkim wojsko

Jak dodaje Piotr Kasprzyk, inicjatorem i głównym beneficjentem zmian będzie przede wszystkim wojsko, siły zbrojne.

- Nowelizacja posługuje się definicją „wykonywania lotów na potrzeby sił zbrojnych”. Oznacza to, że cywilny statek powietrzny wykonujący lot na potrzeby sił zbrojnych będzie mógł wylądować na lotnisku wojskowym, a nie jak do tej pory tylko na lotnisku cywilnym. Zmiana ta powinna przynieść korzyści stronie wojskowej, która zaoszczędzi na transporcie z lotnisk wojskowych na lotniska cywilne – wyjaśnia Piotr Kasprzyk. – Nowe przepisy uzasadnione są też zmianą, jaka zaszła w ostatnich latach w siłach powietrznych. Coraz częściej wojsko korzysta z cywilnego transportu – dodaje.

REKLAMA

Zmiana przyniesie wymierne korzyści finansowe

Można się zatem spodziewać, że efektem nowych przepisów będą wymierne korzyści finansowe.

Szacuje się, że wejście w życie ustawy spowoduje oszczędności w budżecie MON na ok. 37 mln zł rocznie.

Grażyna Raszkowska, awi

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej