NCBiR i spółki energetyczne zaprojektują i zbudują elektryczne auto
Polskie spółki energetyczne oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju łączą siły. Chcą zaprojektować i wybudować elektryczny pojazd dostawczy. Podczas Forum Wizja Rozwoju w Gdyni strony podpisały w tej sprawie list intencyjny. Efekty współpracy mają pojawić się w 2022 roku.
2018-06-25, 21:00
Posłuchaj
Jak wyjaśnia szef Narodowego Centrum Badań i Rozwoju profesor Maciej Chorowski, nie wiadomo jeszcze, ile pieniędzy pochłonie zaprojektowanie elektrycznego auta dostawczego. Wśród sygnatariuszy porozumienia są: Enea SA, Energa-Operator SA, PGE Dystrybucja SA i Tauron Dystrybucja. Grupa robocza pracująca nad samochodem ma powstać podczas wakacji, żeby rozpocząć pracę od września. Z pojazdu mają korzystać między innymi polskie firmy energetyczne. Ma być on dostosowany do ich potrzeb.
To nie jedyna inicjatywa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju wspierająca elektromobilność. Centrum prowadzi także program "Bezemisyjny transport publiczny", w ramach którego powstaje nowa generacja polskiego autobusu zeroemisyjnego.
REKLAMA
- Ten list intencyjny to będzie dobry sygnał dla środowiska naukowego, że warto podejmować trudne wyzwania" - powiedział wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Mueller.
NCBR wyjaśniło w komunikacie, że współpraca w ramach programu "e-Van" ma na celu stworzenie innowacyjnych, bezemisyjnych pojazdów użytkowych. Nowy pojazd dostawczy ma być dostosowany do potrzeb sygnatariuszy listu intencyjnego, tak aby mógł być wykorzystywany m.in. we flotach spółek do realizacji codziennych zadań.
W ramach współpracy ma zostać powołany zespół projektowy, który koordynować będzie działania, w tym także prace badawczo-rozwojowe. Zakończenie działań w ramach programu "e-Van" przewidziane jest na 2022 r.
PAP, IAR, NRG, kw
REKLAMA
Polecane
REKLAMA