X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Currency board

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2014 19:25
Currency board czyli, tłumacząc na polski - Izba walutowa, to restrykcyjny reżim kursowy.
Audio
  • Czym jest currency board, kiedy ten mechanizm jest stosowany i jakie ma znaczenie dla finansów państw, które go stosują, tłumaczy Dobiesław Tymoczko, dr nauk ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej. /Justyna Golonko/Naczelna Redakcja Gospodarcza PR SA//.
Dobiesław Tymoczko, dr nauk ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej.
Dobiesław Tymoczko, dr nauk ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej. Foto: Polskie Radio

Władze kraju decydując się na wprowadzenie systemu izby walutowej zobowiązują się do wprowadzenia wymienialności waluty krajowej na określoną walutę zagraniczną po sztywnym, niezmienionym kursie. Ale co ważne, decydują się również, że kraj będzie emitował tylko tyle gotówki i płynnych rezerw, które dostarcza bankom, ile skupi walut obcych.

To oznacza w praktyce, że kraj taki nie prowadzi własnej polityki pieniężnej, a importuje stopy procentowe z kraju w stosunku do którego waluty przywiązał swoją walutę.

W państwie stosującym system zarządu walutą, nie ma możliwości prowadzenia niezależnej polityki pieniężnej, możliwa jest tylko polityka fiskalna. Ta polityka musi być prowadzona wówczas bardzo ostrożnie, by nie spowodować odpływu kapitału z danego kraju.

Currency board bardzo często wprowadzana jest wtedy, kiedy kraj wybija się na niepodległość, zaczyna emitować własną walutę albo,  kiedy wcześniej ta waluta była kompletnie niewiarygodna, niewymienialna międzynarodowo. Wprowadzając izbę walutową  państwo automatycznie importuje również wiarygodność, bo deklaruje, że jego waluta wymieniana będzie na określoną walutę zagraniczną po sztywnym, niezmienionym kursie.

W ten sposób zyskuje wiarygodność,  a również to co jest jednym z celów izby walutowej – w skokowym tempie jest w stanie zmniejszyć inflację.

Cześć krajów, która przystępuje do strefy euro zamiast przebywać przez dwa lata w tak zwanym mechanizmie kursowym ERM II wcześniej przebywa właśnie w reżimie izbie walutowej i to właśnie izba walutowa jest traktowana przez przepisy unijne jako czas sprawdzania waluty.

Systemy izby walutowej, stosowane w krajach o wysokiej inflacji takich jak Argentyna czy Bułgaria, ale też w państwach małych i niedoświadczonych w prowadzeniu polityki pieniężnej to np. :Litwa, Łotwa czy Estonia.

Justyna Golonko

 

''

Zobacz więcej na temat: finanse waluty
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wyprzedaż złotego: dlaczego słabnie wobec euro, franka, dolara

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 19:17
Czwartek przyniósł kontynuację wyprzedaży złotego. W relacji do euro był on najsłabszy od lutego br., do franka od czerwca 2013, a do dolara aż od lipca 2012 roku. Ostatnia słabość złotego sugeruje, że to jeszcze nie koniec jego przeceny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bartosz Zawadzki: To był tydzień banków centralnych

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2014 16:03
W minionym tygodniu główną rolę odgrywały banki centralne i ich zaskakujące decyzje. Rozpoczął bank centralny Rosji podnosząc stopy procentowe o 650 p.b. do 17% w nocy z poniedziałku na wtorek. W środę swoje 5 minut miał FED, a z kolei w czwartek niespodziankę rynkowi przygotował SNB.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister Szczurek nie boi się osłabienia złotego

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2014 21:11
O złotym, który w poniedziałek odrabiał świąteczne straty i o deficycie finansów publicznych, który nie przekroczy 3 procent –mówił w audycji Bardzo Ważny Projekt Programu 3, minister finansów Mateusz Szczurek.
rozwiń zwiń