Blockchain
Blockchain - to struktura dla przechowywania danych, gdzie grupy potwierdzonych transakcji , nazywanych "blokami" formują chronologiczny łańcuch, w którym każdy blok jest kryptograficznie połączony z poprzednim. Jest zwany także technologią zaufania. Służy do przechowywania i przesyłania informacji o transakcjach zawartych w Internecie - tak zdefiniowano blockchain w materiałach przygotowanych na konferencję w Szkole Głównej Handlowej ( 05.12.2018 r.) , zorganizowaną przez Towarzystwo Ekonomistów Polskich.
2018-12-06, 11:35
Posłuchaj
Powiada się też, że blockchain to księga rozrachunkowa zawierająca listę transakcji.
Dr. hab. Iwona Karasek-Wojciechowicz ( Uniwersytet Jagielloński, ekspert EU Blockchain, kancelaria Karasek & Wejman), rozwija przedstawione definicje i wyjaśnia, że blockchain to zdecentralizowany rejestr danych, którego treść jest zapisywana na serwerach i komputerach użytkowników określonej sieci. Wszyscy mają tę samą treść, a kryptografia zapewnia anonimowość lub duży stopień pseudoanonimowości tych zapisów. To z kolei oznacza, że nie można poznać treści innych transakcji mając je zapisane w tym rejestrze. Tylko osoby uprawnione mogą poznać treść tych transakcji.
Jest to więc nowy Internet służący do przesyłania wartości, a nie tylko do komunikacji. Praktycznie w każdym sektorze gospodarki można wykorzystać blockchain, który w niezwykły sposób zwiększa efektywność procesów, szczególnie tych związanych z przesyłaniem danych, ich archiwizowaniem.
- Dane są dostępne w każdym momencie, są niezaprzeczalne, ponieważ to matematyka zapewnia, że nie jest możliwe dokonanie zmiany treści w tym rejestrze. W związku z tym można polegać na tych danych. I można też na przykład zamiast wykonywać przez trzy dni czy dwa tygodni różne procesy logistyczne na etapie przesyłania towarów z jednego krańca świata na drugi, wykonać tę pracę w kilka minut"- zaznacza dr hab. Iwona Karasek-Wojciechowicz.
Nie jest więc potrzebna duża liczba pośredników, którzy weryfikują i uwierzytelniają różne etapy przesyłania dóbr, także tych realnych, nie tylko cyfrowych. Ta struktura w istotny sposób skraca czas transakcji i robi to w sposób wiarygodny. Z blockchain mogą korzystać wszyscy w zależności od konkretnej aplikacji, która zostanie zaimplementowana.
REKLAMA
- Internet i blockchain są technologiami sieciowymi, tylko że ten ostatni jest takim dużo lepszym Internetem - podkreśla dr hab. Iwona Karasek -Wojciechowicz. I dodaje, że nie ma ograniczeń w zastosowaniu struktury. Jest to możliwe na przykład przy prowadzeniu portali społecznościowych, gdzie możemy śledzić przesyłanie naszych danych, zyskując wiarygodny dowód, co się z nimi dzieje. Czyli nie musimy opierać się tylko na zapewnieniach drugiej strony, co do podjętych przez nią działań, ale mamy niezaprzeczalny dowód na to, co zrobiła.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Dariusz Kwiatkowski, md
REKLAMA