more_horiz
Gospodarka

Akceleratory biznesu

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 14:06
Akceleratory biznesu to kolejna szansa na uzyskanie wsparcia przy tworzeniu własnej firmy. Są to organizacje, wspierające przede wszystkim startupy, które chcą się szybko rozwijać.
Audio
  • Czym jest i jak działa akcelerator biznesu, wyjaśnia dr Albert Tomaszewski ze Szkoły Głównej Handlowej. /Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.

− Wyróżnia je to, że za podstawę mają działanie programów o jasnych ramach czasowych, to znaczy mają swój początek i koniec. Trwają przeważnie kilkanaście  tygodni, kiedy to zrekrutowane zespoły pracują nad rozwojem własnego pomysłu biznesowego, na przykład sprzedaży produktu. Różne obszary są tutaj wspierane - wyjaśnia dr Albert Tomaszewski ze Szkoły Głównej Handlowej. 

Zespoły otrzymują miejsce do pracy, wsparcie mentorów, korzystają ze szkoleń. Czasami dostają też wsparcie finansowe, jednak do akceleratorów idzie się przede wszystkim po atuty związane z wiedzą, kontaktami, co pozwala na to, żeby szybko przeprowadzić swój pomysł do fazy realizacji.

Akceleratory dotyczą pomysłów na różnych etapach rozwoju. Mogą być wykorzystane na przykład w fazie początkowej, inkubacyjnej. Różnią się od inkubatorów przedsiębiorczości tym, że są to programy o formule zamkniętej, czyli trwają przez określony czas. Zdarzają się takie akceleratory, które są związane z etapem tak zwanego sky lapu, to znaczy kiedy firma już działa, ma produkty i teraz szuka sposobów na to, żeby trafić do większej liczby klientów. W Polsce niedawno uruchomiony został drugi program akceleracji RBL Start, firmowany  przez PZU i Alior Bank. Mamy też program na poziomie inkubatorskim ReaktorX.

-To są tematy, które bardzo dobrze się rozwijają i które mogą pomóc środowisku startupowemu w marszu ku przyszłości - zaznacza dr Albert Tomaszewski. 

Dariusz Kwiatkowski, jk