ARiMR: rusza przyjmowanie wniosków o pomoc dla poszkodowanych rolników

W tym roku polscy rolnicy ponieśli wiele strat w wyniku różnych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. W poniedziałek, 6 listopada, ARiMR uruchamia przyjmowanie wniosków o pomoc dla poszkodowanych rolników. 

2017-11-06, 13:30

ARiMR: rusza przyjmowanie wniosków o pomoc dla poszkodowanych rolników
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: MARTIN JOHN OSBORNE/Shutterstock.com

Posłuchaj

Kto może z pomocy skorzystać, wyjaśnia w radiowej Jedynce Jolanta Duchnik, zastępca dyrektora Departamentu Działań Inwestycyjnych w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i wiceminister resortu rolnictwa Rafał Romanowski (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Kto może z tej pomocy skorzystać, wyjaśnia Jolanta Duchnik, zastępca dyrektora Departamentu Działań Inwestycyjnych w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

O pomoc może ubiegać się rolnik, który posiada gospodarstwo rolne o wielkości przynajmniej 1 hektara, w którym wystąpiły szkody w wyniku działania jednego z niekorzystnych zjawisk atmosferycznych takich jak: przymrozki wiosenne, deszcze nawalne, powódź czy susza. Szkody, które powstały w gospodarstwie, powinny dotyczyć składnika tego gospodarstwa, którego odtworzenie pociąga za sobą poniesienie kosztów w zakresie kosztów kwalifikowalnych. Minimalna wysokość szkód wynosi 30 procent średniej rocznej produkcji rolnej w przypadku zwierząt gospodarskich,  upraw rolnych, a także hodowli ryb.

Wysokość wsparcia

Dla poszkodowanych rolników niezwykle istotna jest wysokość możliwego do uzyskania wsparcia. Dyrektor Duchnik przypomina, że pomoc ma charakter refundacji części poniesionych kosztów w wysokości do 80 procent kosztów kwalifikowalnych. Maksymalny poziom pomocy to 300 tys. złotych na jednego beneficjenta i na jedno gospodarstwo.

I choć 300 tys. złotych to spora kwota, niestety w przypadku dużych, zwłaszcza specjalizujących się w jakimś rodzaju produkcji gospodarstw, pieniądze te mogą nie wystarczyć na pokrycie wszystkich poniesionych strat - przyznaje wiceminister resortu rolnictwa Rafał Romanowski. Wiceminister podkreśla jednak, że są w budżecie pieniądze zagwarantowane właśnie na wsparcie dla poszkodowanych rolników.

REKLAMA

Na co można przeznaczyć pieniądze?

Jolanta Duchnik tłumaczy, w jaki sposób rolnicy mogą wydatkować otrzymane wsparcie, na jakie cele mogą przeznaczać pieniądze z programu pomocowego. Otóż trzeba pamiętać, że pomoc ma charakter odtworzeniowy, czyli może być przeznaczona np. na odbudowę zniszczonych budynków, z wyłączeniem tych budynków, dla których rolnik powinien zawrzeć umowę ubezpieczenia obowiązkowego. Pomoc przyznawana jest także na zakup nowych maszyn i urządzeń wykorzystywanych do produkcji rolnej, w miejsce tych, które uległy zniszczeniu. Pieniądze można również przeznaczyć na zakup stada podstawowego zwierząt gospodarskich w przypadku ich utraty, a także na odtworzenie plantacji chmielu, sadów, plantacji krzewów owocowych, które uległy zniszczeniu.

Jeśli poszkodowany rolnik nie posiada numeru identyfikacji producenta, powinien wraz z wnioskiem o pomoc złożyć wniosek o nadanie takiego numeru. Istotne jest również, aby do wniosku o pomoc dołączyć protokół z oszacowania szkód, przygotowany przez komisję, jak również posiadane dokumenty dotyczące ubezpieczenia.

Elżbieta Mamos, awi

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Materiał opracowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Instytucja Zarządzająca PROW 2014 - 2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.”

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej