Więcej czasu na złożenie wniosku o pomoc suszową

Do 16 listopada rolnicy poszkodowani w następstwie suszy będą mogli składać wnioski o uzyskanie pomocy. Pierwotny termin ubiegania się o wsparcie został wydłużony o ponad dwa  tygodnie na wniosek ministra rolnictwa. Rolnicy, którzy wcześniej złożyli wnioski już otrzymują wypłaty.  

2018-11-02, 12:56

Więcej czasu na złożenie wniosku o pomoc suszową
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Bożena Polak, dyrektor departamentu wsparcia krajowego w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wyjaśnia, że wysokość kwot jakie można otrzymać, jest uzależniona od rozmiarów poniesionych strat. Stawka wynosi 1000 zł do hektara w przypadku zniszczenia 70 procent lub więcej uprawy danej rośliny i 500 zlotych w sytuacji, gdy zniszczone zostało powyżej 30 procent powierzchni uprawy.

Aby otrzymać pomoc z tytułu strat po suszy w pełnej wysokości, rolnik musi mieć ubezpieczonych w dniu wystąpienia szkód, co najmniej 50% powierzchni upraw, z wyłączeniem łąk i pastwisk.

- Warunek ubezpieczenia upraw należy uznać również za spełniony zarówno w przypadkach, kiedy polisa obowiązywała w dacie wystąpienia szkody wskazanej w protokole, jak również w dniu szacowania szkód przez komisję - podkreśla Bożena Polak. Do ARiMR trafiło już około 290 tysięcy wniosków o pomoc związaną z następstwami suszy, na łączną kwotę ponad 1 mld 800 mln złotych. Biura powiatowe Agencji wydały ponad 123 tysiące decyzji administracyjnych przyznających wsparcie w wysokości ponad  807 mln. ARiMR zrealizowała  ponad 112 tysięcy płatności na kwotę ponad 740 mln złotych. Dziennie średnio Agencja wypłaca około 50 mln złotych wsparcia.

Wnioski  należy składać w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,  właściwych ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego. Pamiętać trzeba o dołączeniu kopii protokołu oszacowania szkód, zawierającego informacje o powierzchni upraw, w których powstały szkody.

REKLAMA

Audycja powstała we współpracy z Agencją Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Dariusz Kwiatkowski, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej